Oční lékařka vyjmula pacientce z oka 23 zapomenutých kontaktních čoček

17.10.2022 - Zuzana Rychlá

S podobným případem se oftalmoložka Katerina Kurteeva ještě nesetkala – pacientce z oka vyjmula 23 zapomenutých kontaktních čoček


Reklama

Případ, s jakým se setkala kalifornská oftalmoložka Katerina Kurteeva, rozhodně nepatří mezi běžné – během vyšetření vyjmula pacientce z oka 23 zapomenutých kontaktních čoček. Přibližně sedmdesátiletá pacientka navštívila oční lékařku s tím, že ji trápí bolesti v oku a rozmazané vidění. Lékařka pojala podezření, že by popisované potíže mohly souviset s poškozenou kontaktní čočkou, škrábancem na rohovce nebo infekcí.

Prvotní vyšetření až na malé množství hlenu pod víčkem neodhalilo nic zvláštního. Další vyšetření ale ukázalo, že se v horní části oka nachází kontaktní čočka, respektive několik k sobě přilepených kontaktních čoček. Lékařka čočky postupně odstraňovala a k jejímu údivu se objevovaly další a další. „V jednu chvíli jsem si pomyslela, že snad půjde o zápis do Guinessovy knihy rekordů,“ svěřila se Katerina Kurteeva americkým médiím. Celkem jich lékařka napočítala 23. 

TIP: Litevští lékaři vyjmuli ze žaludku muže více než kilogram šroubů, hřebíků a dalších kovových předmětů

Po odstranění všech zapomenutých čoček, lékařka vypláchla pacientce oči a s protizánětlivými kapkami ji poslala domů. Podle oftalmoložky měla pacientka velké štěstí, mohla si podle ní přivodit těžkou infekci, poškrábat rohovku nebo dokonce přijít o zrak. U lidí, kteří nosí kontaktní čočky mnoho let, může dojít k desenzibilizaci nervových zakončení rohovky. Lidé pak nemusejí cítit, že jim v oku zůstala zapomenutá kontaktní čočka a nasadí si prostě další. Je proto potřeba lidem připomínat, aby si kontaktní čočky na noc vyndávali a pravidelně navštěvovali oční lékaře.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907