Osud ledovce, který se odlomil od Antarktidy, je už teď zpečetěn

19.07.2017 - Stanislav Mihulka

Ledovec A68A se vydal na pouť v Tichém oceánu. Už teď se ale rozpadá

<p>Proces rozpadu ledovce A68A započal ihned po jeho vzniku</p>

Proces rozpadu ledovce A68A započal ihned po jeho vzniku


Reklama

V posledních měsících to bylo na spadnutí. Někdy mezi 10. a 12. červencem se od antarktického šelfového ledovce Larsen C konečně odlomil ohromný kus ledu. Vznikl tak třetí největší volný ledovec známé historie.

Americké Národní centrum pro led (NIC, National Ice Center) bez velkých oslav pokřtilo ledovec A68A. Svou rozlohou 5 800 čtverečních kilometrů se blíží americkému státu Delaware a obsahuje tolik vody, že by přinejmenším dvakrát naplnila Erijské jezero, jedno z Velkých jezer.

TIP: V antarktickém šelfovém ledovci Larsen C se rozevírá kolosální trhlina

Odborníci si nejsou jistí, kam ledovec A68A poplave. Podle některých odhadů se může dostat až k Falklandským ostrovům, které jsou 1 000 kilometrů severně. Je ale jenom otázkou času, kdy A68A zmizí v nezměrném oceánu. Ledovec se totiž prakticky ihned začal rozpadat. Již 14. července se od něho odlomil menší kus.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907