Odborníci varují: Za masovými střelbami v USA jsou neléčené psychické poruchy

Masové střelby by zřejmě bylo možné podstatně omezit lepší péčí o pacienty s psychickými problémy

14.06.2021 - Stanislav MihulkaSpojené státy očividně mají velký problém s masovými střelbami. Jen za prvních 5 měsíců roku 2021 se v USA odehrálo více než 240 těchto událostí, tedy případů, kde jsou najednou zabity či zraněny střelbou minimálně 4 osoby, aniž by se k nim počítal pachatel. Podle všeho to souvisí s otevíráním Spojených států po lockdownech a situace je teď jednou z nejtragičtějších v nedávné historii USA.

O příčinách této situace se neustále vedou spory, které jsou často politicky motivované. V tuto chvíli se zdá, že neexistuje jediný faktor, který by byl schopen jednoznačně vysvětlit tyto tragické události. Nicméně, podle nového výzkumu odborníků prestižních amerických medicínských univerzit spojuje většinu pachatelů masové střelby neléčená psychická porucha.

Historie pachatelů masové střelby

Vědci uskutečnili retrospektivní výzkum, v němž prostudovali životy 115 vrahů, kteří mají na svědomí masové střelby ve Spojených státech, mezi lety 1982 a 2019. Detailně se přitom soustředili na 35 z nich, kteří svůj čin přežili a byli podrobeni kriminálnímu vyšetřování. U 32 z nich odhalili jasné známky psychické poruchy.

TIP: Těžký život gangsterů: Členové gangu mívají sklony k depresím a sebevraždám

V 18 případech šlo o schizofreniky, zbývající pachatelé vykazovali příznaky bipolární poruchy a dalších psychických poruch. Žádný z nich přitom nebyl nikdy léčen, ani neužíval žádné léky. Badatelé zdůrazňují, že to neznamená, že by psychicky nemocní lidé byli automaticky hrozbou pro ostatní. Zároveň je ale podle nich nutné výrazně zlepšit péči o tyto lidi, jejichž počty stále rostou.


Další články v sekci