Odborníci varují: Za masovými střelbami v USA jsou neléčené psychické poruchy

14.06.2021 - Stanislav Mihulka

Masové střelby by zřejmě bylo možné podstatně omezit lepší péčí o pacienty s psychickými problémy

<p>Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.</p>

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.


Reklama

Spojené státy očividně mají velký problém s masovými střelbami. Jen za prvních 5 měsíců roku 2021 se v USA odehrálo více než 240 těchto událostí, tedy případů, kde jsou najednou zabity či zraněny střelbou minimálně 4 osoby, aniž by se k nim počítal pachatel. Podle všeho to souvisí s otevíráním Spojených států po lockdownech a situace je teď jednou z nejtragičtějších v nedávné historii USA.

O příčinách této situace se neustále vedou spory, které jsou často politicky motivované. V tuto chvíli se zdá, že neexistuje jediný faktor, který by byl schopen jednoznačně vysvětlit tyto tragické události. Nicméně, podle nového výzkumu odborníků prestižních amerických medicínských univerzit spojuje většinu pachatelů masové střelby neléčená psychická porucha.

Historie pachatelů masové střelby

Vědci uskutečnili retrospektivní výzkum, v němž prostudovali životy 115 vrahů, kteří mají na svědomí masové střelby ve Spojených státech, mezi lety 1982 a 2019. Detailně se přitom soustředili na 35 z nich, kteří svůj čin přežili a byli podrobeni kriminálnímu vyšetřování. U 32 z nich odhalili jasné známky psychické poruchy.

TIP: Těžký život gangsterů: Členové gangu mívají sklony k depresím a sebevraždám

V 18 případech šlo o schizofreniky, zbývající pachatelé vykazovali příznaky bipolární poruchy a dalších psychických poruch. Žádný z nich přitom nebyl nikdy léčen, ani neužíval žádné léky. Badatelé zdůrazňují, že to neznamená, že by psychicky nemocní lidé byli automaticky hrozbou pro ostatní. Zároveň je ale podle nich nutné výrazně zlepšit péči o tyto lidi, jejichž počty stále rostou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Knihovna v egyptské Alexandrii hořela hned několikrát.

Historie

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.

Vesmír
Zajímavosti

K většině katapultáží dochází nízko u země, nebo přímo po nechtěném kontaktu s ní (nehoda  britského harrieru v Afghánistánu, 2009).

Válka

Zničení slovanské svatyně na Rujáně roku 1168 na plátně Lauritse Tuxena z druhé poloviny 19. století. Povalení Svantovítovy sochy přihlíží dánský král Valdemar a roskildský biskup Absalon.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907