Odette de Champdivers: Co připoutalo mladou krasavici k šílenému králi?

24.05.2020 - Simona Polanská

Něžná jako růže, čistá jako lilie, pevná jako skála. Jak spletitými cestami vedl pohnutý osud Odette de Champdivers?

<p>Tam, kde ostatní viděli šílence, viděla <strong>Odette de Champdivers</strong> ubohého, těžce zkoušeného a trpícího člověka, milovaného krále a potřebného muže. Zlostné stavy <strong>Karla VI.</strong> se pokoušeli „léčit“ i augustiniánští exorcisté.</p>

Tam, kde ostatní viděli šílence, viděla Odette de Champdivers ubohého, těžce zkoušeného a trpícího člověka, milovaného krále a potřebného muže. Zlostné stavy Karla VI. se pokoušeli „léčit“ i augustiniánští exorcisté.


Reklama

Málokteré ženské postavy zanechávají v historii stopy jen svou nehynoucí láskou, starostlivou péčí a obětováním se. Jedna z takových výjimek nese jméno Odette de Champdivers

Rozpálený trůn

Francie se zmítá v nekonečných bojích „stoleté války“. Drancovaná a pleněná země úpí a volá po silném a rozhodném vladaři, jenž bude třímat žezlo pevně v ruce. Splní se jí to v mladém Karlovi VI.? Dodá potomek krále Karla V. a Johany Bourbonské své zemi v neklidné době vzpruhu? Když po otcově smrti roku 1380 usedá na francouzský trůn, je princi Karlovi pouhých 12 let. Proto vládne společně s poručníky - trojicí slavných strýců Ludvíkem Orleánským, Janem, vévodou z Berry a Filipem Burgundským. Ti ale namísto naděje a rozhodnosti zasívají v zemi zmatek a intriky. Vlastní zájmy staví vždy nad blaho krále i země. 

V zajetí nepřátel? 

Mladý král míří roku 1392 v čele svých vojsk do Bretaně. V lesklém brnění a černém sametovém plášti pobízí stále koně do trysku. Nemůže potlačit myšlenku, že je obklopen samými nepřáteli. Zčistajasna tasí meč a s výkřikem: „Vpřed na zrádce! Chtějí mě předat nepříteli!“ divoce seká kolem sebe. Naprosto nepříčetný se dokonce vrhá i na svého mladšího bratra Ludvíka I. Orleánského. Ten jenom zázrakem unikne.

Výsledek Karlova běsnění je otřesný. Čtyři z jeho nejlepších rytířů jsou mrtví. Spoutaného krále odvážejí v bezvědomí a s pěnou u úst. Celá země strne. Lidem tolik milovaný vladař zřejmě zdědil šílenství po své matce. Když se král vzpamatuje, svého činu hluboce lituje. Bratra však podezírá dál. Jejich vztah je nenávratně narušen. 

V zajetí intrikánky

Ve chvílích vladařovy indispozice zemi prakticky řídí jeho ctižádostivá manželka Isabella Bavorská. Vztah mezi nimi je zpočátku vášnivý, ale o co více přízně jí věnuje manžel, o to méně ji projevují poddaní. Posmívají se její mizerné francouzštině a pro nepříliš ladný zjev jí nelichotivě přezdívají „prasnice“. Isabela se ve chvílích králova běsnění dělí o moc se švagrem Ludvíkem, královým bratrem. Veřejně se spekuluje o jejich mileneckém vztahu, stejně jako o dalších královniných milostných pletkách. Král však pro svou ženu pořádá slavnosti a dělá, co jí na očích vidí, kdykoli se mu uleví. Z těchto světlých okamžiků pochází jejich dvanáct potomků.  

Na počest sňatku královniny oblíbené dvorní dámy se v lednu 1393 koná ples spojený s maškarním rejem, poeticky nazvaný „Bál světlušek“. Král chystá své královně překvapení! S přáteli se převléknou za hrozivé „divé muže“. Obalí se smůlou a lněnými vlákny. Uprostřed jejich děsivého tance k nim ale znenadání přistoupí králův mladší bratr Ludvík s hořící pochodní. Žhavé jiskry ihned přeskakují na okolo stojící muže. Čtyi herci v následném chaosu uhoří. Zachrání se král, jehož planoucí šat svými sukněmi duchapřítomně udusila vévodkyně z Berry a pátý z přátel, jenž najde záchranu v škopku plném špinavé vody z nádobí! Zda se jedná o nehodu, se zřejmě nikdy nedozvíme.

Když králi přímo před očima skonají čtyři přátelé v krutých bolestech, opět se propadne do nepříčetnosti. Navíc začne být přímo alergický na královnu Isabellu. Isabella má krále po krk, ale nemůže dopustit, aby na něj měl vliv někdo, kdo nestojí na její straně. To je nápad! Najde králi milenku a opatrovnici, které se nebude muset obávat. 

Kráska a zvíře

Královna Isabella se spojí s burgundským vévodou, který se snaží získat na krále vliv. Společně vyberou vhodnou adeptku: Odette, teprve sedmnáctiletou krásnou a pokornou dívku z rodiny vévodových vazalů, dceru Odina de Champdivers. Dívka kupodivu vůbec neodporuje. Tam, kde ostatní vidí šílence, ona spatří ubohého, těžce zkoušeného a trpícího člověka, milovaného krále a potřebného muže. Láskyplná a obětavá Odette neváhá ani chvíli. Věnuje mu veškerou péči a něhu. Stará se, aby měl čisté šaty, sama mu připravuje jídlo. Král se do Odette hluboce zamiluje a její přítomnost má na něj léčivé účinky.

Je s ní mnohem klidnější a nemusejí ho už připoutávat k posteli. Odette s králem také tráví dlouhé chvíle hraním karet, které oba vášnivě zbožňují. Právě díky Odette se karty rozšiřují po celé zemi. Se stejnou vroucností pečuje Odette i o panovnické děti, které jsou po jistou dobu společně s nimi internovány v sídle Saint-Pol v Paříži. Žijí tu v obavách o otce a bez řádné péče. Pokud královna Isabella něčím neoplývá, tak jsou to mateřské city. Děti se jí vždy hodí jen jako nástroje moci. Odette vymůže následníkům trůnu lepší stravu i řádné zacházení. A věnuje jim to nejcennější - upřímný cit. Bude ho však jednou někdo mít i pro ni?

„Malá královna“

Královna Isabella má konečně volné ruce a může se věnovat vlastním zájmům a radovánkám. Pro jistotu nařídí Odette oblékat se do jejích šatů. Chce tak krále ošálit a zakrýt svou neustálou nepřítomnost. Láska mezi Odette a králem dojde brzy i fyzického naplnění. Odette je sice prostá dívka, ale umí zacházet s vlivem, který získala. Panovník své milence neodepře žádné přání a pod pohrůžkou sexuálního půstu často naslouchá jejím radám. Odette získá dvě honosná panství a spoustu překrásných šperků. Celý národ ji zná pod přezdívkou „La Petite Reine“ čili „Malá královna“. Roku 1407 porodí Karlovi dceru Markétu. Bok po boku stráví dlouhých patnáct let. 

TIP: Skandální Madame Deficit: Čím si Marie Antoinetta znepřátelila Francii?

Tak jako trpí král, ale trpí celá jeho země. Francie se ocitá na pokraji zkázy. Hbitě toho využívá anglický král Jindřich V. a v bitvě u Azincourtu v roce 1415 poráží početnější francouzské vojsko. Pod vlivem královny Isabelly podepisuje král pro Francii potupnou smlouvu z Troyes. Ta stanovuje, že po smrti Karla VI. zdědí francouzský trůn Jindřich V. Plantagenet a jeho potomci. Vlastní syn Karla VI. dauphin Karel je z nástupnictví navěky vyloučen, s čímž se ale rozhodně odmítá smířit. Karel VI. umírá o dva roky později v říjnu 1422, pravděpodobně na infekci. Odette zůstává věrně po jeho boku až do konce. Poslední slovo, které král vyřkne na smrtelné posteli je její jméno: „Odette“. Za jeho rakví kráčí na osmnáct tisíc Pařížanů. Královna Isabella se ale na panovníkův pohřeb nedostaví...

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„Skála“ byla určena pro ty nejhorší. Vzhledem k silným chladným proudům a přísné ostraze z ní nebylo úniku.

Zajímavosti
Věda

Jagdpanzerů IV se vyrobily asi dvě tisícovky, tento se dochoval v Tankovém muzeu v německém Munsteru

Válka
Vesmír
Historie

„Pie House“ měří v nejužším místě necelý metr (tři stopy).

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907