Odpad, vznikající při výrobě piva, může sloužit jako excelentní biopesticid

02.06.2021 - Stanislav Mihulka

Organický odpad ve směsi s klasickým hnojem v půdě masivně podporuje růst „užitečných“ mikrobů, kteří si to vyřídí se škůdci, aniž by bylo nutné používat problematické chemikálie

<p>Pokusný salát, na němž je testován „pivní pesticid“</p>

Pokusný salát, na němž je testován „pivní pesticid“


Reklama

V zemědělství se stále používá mnoho chemikálií, které představují riziko jak pro lidské zdraví, tak i pro životní prostředí. Jsou ale i jiné možnosti. Španělští odborníci vymysleli postup, kterým lze vytvořit biopesticid proti škůdcům plodin v půdě a zároveň důmyslně využívá organický odpad z výroby piva a ze zemědělství.

Maite Gandariasbeitia a její kolegové zkoumali možnosti použití bagasy, čili zbytků obilí z výroby piva anebo šrotu z řepkových semen, v kombinaci s čerstvým kravským hnojem, jako biopesticidu pro potlačení škůdců v půdě. Tento pozoruhodný organický pesticid funguje tak, že vysokým obsahem dusíku podporuje aktivitu užitečných mikrobů v půdě, čímž dochází k rozkladu organické hmoty a likvidací škodlivých organismů. Experimenty španělského týmu přinášejí slibné výsledky. 

TIP: HomeBiogas: Domácí minitovárna vyrábí z odpadu bioplyn i hnojivo na zahradu

„Pivní“, případně „řepkový“ pesticid je účinný proti háďátkům a dalším podobným škůdcům. Napadení pěstovaných plodin těmito škůdci nemusí být na první pohled nápadné. Často ale způsobuje závažné škody na kořenovém systému plodin i na jejich vnitřních pletivech. Postižené rostliny nemohou potřebným způsobem využívat živiny. Slábnou, rostou pomaleji a co je hlavní, výsledná úroda může být mnohem nižší. 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907