Archeologická studie odhalila děsivou praxi středověkých vesničanů v Anglii. V obavě před zombie zohavovali své mrtvé
Wharram Percy, ležící na severu anglického hrabství Yorkshire, bývalo kdysi prosperující a vzkvétající vesnicí. Dnes tyto časy připomíná jen pouze polorozpadlý kostel, pár chalup a stopy po dávno zmizelých staveních. Zánik vesnici přineslo 20. století spojené s přesunem obyvatelstva do větších měst a změny zemědělské praxe. Dávná víska je ale cenným archeologickým nalezištěm – v roce 1960 zde vědci odkryli hroby nejméně desítky jedinců pochovaných od 11. do 14. století.
Nález tehdy vzbudil značné emoce – kosterní pozůstatky nesly známky zohavení – části těl byly zjevně násilně oddělovány a hlavy mrtvých byly uťaty. Spekulovalo se dokonce o kanibalismu středověkých vesničanů.
Nejnovější studie zpracovaná vědci z univerzity v Southamptonu ale přináší jiné vysvětlení. Zohavování zemřelých mělo obyvatelům Wharram Percy sloužit jako ochrana před zombie. Středověcí vesničané podle vědců věřili, že lidé pohřbení bez údů a s useknutou hlavou nevstanou ze svých hrobů. Vědci prozkoumali pozůstatky celkem 10 jedinců ve věku od 2 do 50 let.
TIP: Polští archeologové objevili středověké upírské pohřebiště
Výzkum také vyvrátil názor, že mohlo jít o cizince. Podle analýzy izotopů zubů je patrné, že pohřbení byli geograficky spjati s Wharram Percy a jeho blízkým okolím. Vědci jsou přesvědčeni že šlo o místní obyvatele.
Journal of Archaeological Science, The Guardian
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)