Studiem snímků mužských a ženských mozků na magnetické rezonanci se vědci snažili rozluštit odvěkou záhadu - je mozek mužský a ženský?
Nová studie tvrdí, že není nic takového jako „mužský mozek“ nebo „ženský mozek“. Namísto toho by lidské mozky měly být chaotickou míchanicí rysů považovaných za „mužské“ nebo „ženské“. Platí to prý i pro ty oblasti mozku, o nichž si vědci mysleli, že v nich jsou hezky vidět rozdíly mezi pohlavími.
TIP: Souboj mozků: Jsou chytřejší muži nebo ženy?
Jde přitom o první studii, která zkoumala rozdíly pohlaví mezi mozky jako celky. Podle badatelů, kteří vycházeli z více než 1 400 snímků mozku mužů i žen na magnetické rezonanci, jsou lidské mozky proměnlivější v rámci jednotlivých pohlaví, tedy například mezi muži, než navzájem mezi muži a ženami. Odpůrci genderových stereotypů jásají po celém světě.
100+1 Zázraky medicíny
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)