Ohňostroje vznikly ve staré Číně, během hledání receptu na nesmrtelnost

07.07.2019 - Stanislav Mihulka

Oslavované i proklínané ohňostroje mají zajímavou minulost. Původně sloužily jako ochrana před zlými duchy...

<p>Ohňostroj na oslavu Národního dne Kataru v roce 2018</p>

Ohňostroj na oslavu Národního dne Kataru v roce 2018


Reklama

Spojené státy si ve čtvrtek užily další Den nezávislosti, během něhož Američané nepochybně odpálili velké množství ohňostrojů. Tato milovaná i proklínaná zábava přitom doprovází lidstvo už tisíc let. První ohňostroje se objevily v devátém století v Číně. Vznikly díky úsilí tehdejších alchymistů, kteří intenzivně pátrali po prostředku, co by lidem prodloužil život nebo jim dokonce zajistil nesmrtelnost.

Aby ohňostroj fungoval, potřebuje celkem tři klíčové ingredience. První z nich je palivo, čili chemikálie, jejíž molekuly obsahují silné molekulární vazby. Druhou složkou je okysličovadlo, které rozštěpí vazby molekul v palivu a přitom uvolní velké množství energie. A poslední nezbytnou věcí je teplo, které zajistí explozivní reakci.

Namísto nesmrtelnosti efektní exploze

Čínští alchymisté se pokusili objevit nesmrtelnost tím, že bezděčně smíchali dřevěné uhlí, čili prakticky dokonalé palivo, s ledkem, tedy dusičnanem draselným, výborným okysličovadlem. Přidali ještě síru, která snížila teplotu vznícení směsi, a pak už stačilo dodat trochu tepla a první výbuch ohňostroje byl na světě.

Když už alchymisté ohňostroj objevili, tak ho pak v Číně používali při rituálních slavnostech a oslavách nového roku. Ohňostroje tehdy explodovaly z bambusové nebo papírové trubky a udělaly jen záblesk a pořádnou ránu. Jejich účelem bylo ohněm a hlukem zapudit zlé duchy. Krásné barvy a tvary, které jsou tak typické pro dnešní ohňostroje, se objevily až mnohem později.

TIP: Kouzelná show: V Číně zlomili rekord s tisícovkou dronů ve vzduchu

Číňané objev střelného prachu dlouho tajili a znalost jeho výroby se pomalu šířila jen po Středním východě. Do Evropy pronikl až ve 13. století. Podle jedné z verzí ho přivezl do Itálie (spolu s papírovými penězi a dalšími vychytávkami) známý cestovatel a benátský kupec Marco Polo. Veselým Italům se nová zábava ihned zalíbila a stali se v Evropě prvními, kdo používal střelný prach k výrobě ohňostrojů. Představení mohlo začít!

Na dvoře Rudolfa II.

Snad nejvíc ohňostrojů se v Čechách pořádalo za panování Rudolfa II. Habsburského (1552–1612), který na svém dvoře shromáždil alchymisty z celého světa. Kupodivu sám Rudolf neměl ohňostroje rád – kvůli chatrnému zdraví mu vadil hluk a obával se i požárů města. Hlavním ohňostrůjcem byl italský malíř Giuseppe Arcimboldo.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Ijasmuhammed / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Zprvu jednotné husitské hnutí se rozdělilo na několik názorově odlišných frakcí

Historie

Pilot lunárního modulu Buzz Aldrin se stal druhým člověkem, který kdy vstoupil na povrch Měsíce. Tím prvním byl jeho kolega Neil Armstrong.

Vesmír

Madagaskar patří mezi hlavní místa zvýšeného výskytu chráněných savců a zde žijící lemur vari je jedním k nejohroženějším druhům

Příroda

Něco jako místo s nulovou gravitací ve vesmíru neexistuje

Vesmír

V Benátkách trvale žije asi jen 261 tisíc lidí, ale ročně je navštíví přes 27 milionů turistů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907