Ohňostroje vznikly ve staré Číně, během hledání receptu na nesmrtelnost

07.07.2019 - Stanislav Mihulka

Oslavované i proklínané ohňostroje mají zajímavou minulost. Původně sloužily jako ochrana před zlými duchy...

<p>Ohňostroj na oslavu Národního dne Kataru v roce 2018</p>

Ohňostroj na oslavu Národního dne Kataru v roce 2018


Reklama

Spojené státy si ve čtvrtek užily další Den nezávislosti, během něhož Američané nepochybně odpálili velké množství ohňostrojů. Tato milovaná i proklínaná zábava přitom doprovází lidstvo už tisíc let. První ohňostroje se objevily v devátém století v Číně. Vznikly díky úsilí tehdejších alchymistů, kteří intenzivně pátrali po prostředku, co by lidem prodloužil život nebo jim dokonce zajistil nesmrtelnost.

Aby ohňostroj fungoval, potřebuje celkem tři klíčové ingredience. První z nich je palivo, čili chemikálie, jejíž molekuly obsahují silné molekulární vazby. Druhou složkou je okysličovadlo, které rozštěpí vazby molekul v palivu a přitom uvolní velké množství energie. A poslední nezbytnou věcí je teplo, které zajistí explozivní reakci.

Namísto nesmrtelnosti efektní exploze

Čínští alchymisté se pokusili objevit nesmrtelnost tím, že bezděčně smíchali dřevěné uhlí, čili prakticky dokonalé palivo, s ledkem, tedy dusičnanem draselným, výborným okysličovadlem. Přidali ještě síru, která snížila teplotu vznícení směsi, a pak už stačilo dodat trochu tepla a první výbuch ohňostroje byl na světě.

Když už alchymisté ohňostroj objevili, tak ho pak v Číně používali při rituálních slavnostech a oslavách nového roku. Ohňostroje tehdy explodovaly z bambusové nebo papírové trubky a udělaly jen záblesk a pořádnou ránu. Jejich účelem bylo ohněm a hlukem zapudit zlé duchy. Krásné barvy a tvary, které jsou tak typické pro dnešní ohňostroje, se objevily až mnohem později.

TIP: Kouzelná show: V Číně zlomili rekord s tisícovkou dronů ve vzduchu

Číňané objev střelného prachu dlouho tajili a znalost jeho výroby se pomalu šířila jen po Středním východě. Do Evropy pronikl až ve 13. století. Podle jedné z verzí ho přivezl do Itálie (spolu s papírovými penězi a dalšími vychytávkami) známý cestovatel a benátský kupec Marco Polo. Veselým Italům se nová zábava ihned zalíbila a stali se v Evropě prvními, kdo používal střelný prach k výrobě ohňostrojů. Představení mohlo začít!

Na dvoře Rudolfa II.

Snad nejvíc ohňostrojů se v Čechách pořádalo za panování Rudolfa II. Habsburského (1552–1612), který na svém dvoře shromáždil alchymisty z celého světa. Kupodivu sám Rudolf neměl ohňostroje rád – kvůli chatrnému zdraví mu vadil hluk a obával se i požárů města. Hlavním ohňostrůjcem byl italský malíř Giuseppe Arcimboldo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Ijasmuhammed / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907