Reklama


Okopírovali jste náš dům: Zaplaťte!

12.10.2017 - Martin Reichman

Poměrně kuriózní spor se rozhořel mezi sousedy z jedné čtvrti v Torontu. První žalují druhé za to, že okopírovali design jejich domu

Dům Chapnickových (vlevo) a Kirshenblattových.
Dům Chapnickových (vlevo) a Kirshenblattových.

Reklama

Barbara Ann a Eric Kirshenblattovi si koupili dům v poklidné torontské čtvrti Forest Hill. Když se před třemi lety pustili do rekonstrukce, čekalo je překvapení v podobě žaloby od jejich sousedů. Ti tvrdí, že se při rekonstrukci inspirovali jejich domem, který stojí ve vedlejší ulici

Za porušení autorských práv a související škody požadují Jason a Jodi Chapnickovi po Kirshenblattových pořádný balík – 1,5 milionu dolarů jako náhradu vzniklé škody, 20 tisíc dolarů za porušení autorských práv a rovný milion dolarů pokuty. Současně žádají, aby soud nařídil sousedům změnit vzhled rekonstruovaného domu tak, aby se již nepodobal domu Chapnickových.

Podle Jasona Chapnicka je inspirace jejich domem více než zřejmá a dokládá to řadou fotografií. „Náš dům byl jedním z nejznámějších v Cedarvale a Forest Hill a jezdili jej obdivovat lidé z širokého okolí. Tím, že jej Kirshenblattovi zkopírovali, snížili cenu našeho domu,“ říká Jason.

Kirshenblattovi s obviněním nesouhlasí a tvrzení o inspiraci domem sousedů považují za absurdní. „Náš dům je postavený v tudorovském stylu, podobných domů existují desítky,“ odmítá vinu Eric Kirshenblatt a své tvrzení dokládá snímky z magazínu Canadian Homes and Gardens.

Aby toho nebylo málo, Kirshenblattovi svůj zrekonstruovaný dům prodali za 3,5 milionu dolarů, což je téměř o 2 miliony více, než za kolik jej původně pořídili. „Prostě náš dům ukradli a ani v něm nebydlí,“ kroutí hlavou nad chováním sousedů Jason Chapnick.

Kuriózní soudní spor nakonec po třech letech dospěl k mimosoudnímu vyrovnání, otevřel ale zároveň otázku autorských práv v architektuře.

  • Zdroj textu:

    The Toronto Star

  • Zdroj fotografií: Toronto Star.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907