Omamné výhledy se závratí: Adrenalinové mosty, lávky a vyhlídky

16.01.2022 - Barbora Jelínková

Vystoupat na rozhlednu a pokochat se pohledem do krajiny je sice příjemné, leckterým turistům však podobné kratochvíle záhy zevšední. Na řadě míst planety tak mohou svou zkušenost umocnit: Lanové mosty nad hlubokou propastí či prosklené vyhlídkové plošiny změní běžný výlet v adrenalinový zážitek

<h3>Omamná hlubina | Čína</h3><p>Na vrcholku hory Tchien-men, tyčící se nad městem Čang-ťia-ťie, stojí buddhistický chrám z 9. století. Jeho návštěva znamenala vždy ohromnou zkoušku odolnosti i odvahy, neboť téměř vertikální vrchol převyšuje okolní krajinu o 1 200 m. Dnes vede nahoru lanovka dlouhá 7,5 km a odvážlivci se pak vydávají na zčásti prosklenou stezku, která skalní stěnu obepíná od roku 2011 a nabízí výhledy budící závrať. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Omamná hlubina | Čína

Na vrcholku hory Tchien-men, tyčící se nad městem Čang-ťia-ťie, stojí buddhistický chrám z 9. století. Jeho návštěva znamenala vždy ohromnou zkoušku odolnosti i odvahy, neboť téměř vertikální vrchol převyšuje okolní krajinu o 1 200 m. Dnes vede nahoru lanovka dlouhá 7,5 km a odvážlivci se pak vydávají na zčásti prosklenou stezku, která skalní stěnu obepíná od roku 2011 a nabízí výhledy budící závrať. (foto: Shutterstock)

<h3>V božích rukou | Vietnam</h3><p>Dvě gigantické dlaně, vyrobené ze skleněných vláken a drátěného pletiva, symbolicky podpírají 150 m dlouhou lávku pro pěší v horách Bà Nà poblíž vietnamského Danangu. Tzv. Zlatý most, otevřený v červnu 2018, se klene ve výšce 1 400 m n. m. a jeho zábradlí zdobí truhlíky fialově kvetoucích lobelek. Lávka vyrostla v souladu s dlouhodobou snahou vietnamské vlády přilákat do země návštěvníky na neotřelé turistické atrakce.  <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

V božích rukou | Vietnam

Dvě gigantické dlaně, vyrobené ze skleněných vláken a drátěného pletiva, symbolicky podpírají 150 m dlouhou lávku pro pěší v horách Bà Nà poblíž vietnamského Danangu. Tzv. Zlatý most, otevřený v červnu 2018, se klene ve výšce 1 400 m n. m. a jeho zábradlí zdobí truhlíky fialově kvetoucích lobelek. Lávka vyrostla v souladu s dlouhodobou snahou vietnamské vlády přilákat do země návštěvníky na neotřelé turistické atrakce.  (foto: Shutterstock)

<h3>Stoprocentní adrenalin | Čína</h3><p>Okolo 2 160 m vysoké hory Chua-šan v čínské provincii Šen-si se vine prastará stezka. Dnes si tam návštěvníci mohou půjčit prsní úvazek a připnout se k ocelovému lanu, nicméně bez doplnění o „sedák“ jde o poměrně iluzorní ochranu. Média stezku často označují jako „nejnebezpečnější na světě“, její náročnost však nepřekonává běžné zajištěné cesty v Alpách. Riziko spočívá především v kombinaci nedostatečné údržby chodníků a lehkovážnosti návštěvníků, kteří nejsou na podobné výlety připraveni. <em>(foto: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček, CC BY-SA 3.0)</em></p>

Stoprocentní adrenalin | Čína

Okolo 2 160 m vysoké hory Chua-šan v čínské provincii Šen-si se vine prastará stezka. Dnes si tam návštěvníci mohou půjčit prsní úvazek a připnout se k ocelovému lanu, nicméně bez doplnění o „sedák“ jde o poměrně iluzorní ochranu. Média stezku často označují jako „nejnebezpečnější na světě“, její náročnost však nepřekonává běžné zajištěné cesty v Alpách. Riziko spočívá především v kombinaci nedostatečné údržby chodníků a lehkovážnosti návštěvníků, kteří nejsou na podobné výlety připraveni. (foto: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček, CC BY-SA 3.0)

<h3>Bangkok jako na dlani | Thajsko</h3><p>Střecha nejvyššího thajského mrakodrapu, 314 m vysoké budovy MahaNakhon, se před čtyřmi lety proměnila v rozhlednu přístupnou veřejnosti. Skrz prosklenou podlahu v 78. podlaží se naskýtá 360stupňový pohled na Bangkok. Jde však o natolik specifický zážitek, že nahoru nesmějí děti mladší 12 let. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Bangkok jako na dlani | Thajsko

Střecha nejvyššího thajského mrakodrapu, 314 m vysoké budovy MahaNakhon, se před čtyřmi lety proměnila v rozhlednu přístupnou veřejnosti. Skrz prosklenou podlahu v 78. podlaží se naskýtá 360stupňový pohled na Bangkok. Jde však o natolik specifický zážitek, že nahoru nesmějí děti mladší 12 let. (foto: Shutterstock)

<h3>Ledovec na dosah | Kanada</h3><p>Pouze skleněná platforma dělí návštěvníky lávky v kanadském národním parku Jasper od 280 m hlubokého údolí v ledovcovém poli Columbia Icefield. Správci přírodní rezervace v provincii Alberta lákají zájemce na pohled do samotného srdce geologické minulosti naší planety: Na jediném místě lze spatřit pozoruhodně rozmanitou krajinu, kterou před miliony let utvářely pohyby ker a zanechaly po sobě ekosystém, jenž dnes nemá na Zemi obdoby. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Ledovec na dosah | Kanada

Pouze skleněná platforma dělí návštěvníky lávky v kanadském národním parku Jasper od 280 m hlubokého údolí v ledovcovém poli Columbia Icefield. Správci přírodní rezervace v provincii Alberta lákají zájemce na pohled do samotného srdce geologické minulosti naší planety: Na jediném místě lze spatřit pozoruhodně rozmanitou krajinu, kterou před miliony let utvářely pohyby ker a zanechaly po sobě ekosystém, jenž dnes nemá na Zemi obdoby. (foto: Shutterstock)

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907