Operace Compass (2): Africký blietzkrieg na britský způsob

03.08.2021 - Vladimír Černý

Italové zahájili útok na Egypt tři měsíce po vstupu své země do války po boku nacistického Německa. Po počátečních úspěších však přišla ledová sprcha v podobě nečekané britské protiofenzivy, která skončila drtivou porážkou Mussoliniho vojsk


Reklama

Po zastavení postupu v říjnu 1940 počítal italský maršál Rodolfo Graziani  s tím, že by další ofenziva v Egyptě mohla začít v polovině prosince. Netušil však, že britský generál sir Archibald Wavell jej má v úmyslu předejít. Jakmile totiž Britové ve svých obranných pozicích u města Marsa Matruh viděli, že nepřítel dlouho setrvává na místě, rozhodli se převzít iniciativu. Dobře přitom vystihli jednu z hlavních slabin Italů, která spočívala v příliš velké vzdálenosti mezi devíti vybudovanými obrannými tábory. Ty se v případě nenadálého útoku nemohly navzájem účinně podporovat.

Předchozí část: Operace Compass (1): Africký blietzkrieg na britský způsob

Příprava operace

Přes své nepočetné síly proto Wavell rozhodl rázně zaútočit na pozice 10. armády a naplánovaná operace dostala krycí název „Compass“. Italové se domnívali, že jejich předchozí postup Brity demoralizoval, a Graziani dokonce Mussolinimu referoval, že protivník ztratil polovinu svých obrněnců. Jenže přání bylo v tomto případě otcem myšlenky a Wavellovy jednotky ve skutečnosti žádné tragické ztráty neutrpěly. Naopak, již v listopadu probíhaly pečlivě utajené přípravy ofenzivy, o jejímž skutečném významu věděla jen hrstka štábních důstojníků.

V noci ze 7. na 8. prosince se síly určené k provedení útoku soustředily ve výchozích pozicích. Šlo o takzvaný Západní pouštní svaz (Western Desert Force) pod velením generálporučíka Richarda O’Connora, tvořený 7. obrněnou a 4. indickou pěší divizí posílenou muži 16. britské pěší brigády. Stroje RAF poté podnikly sérii úderů proti italským letištím a válečné lodě ostřelovaly Sídí Barrání a další cíle na pobřeží. Odpoledne 8. prosince upozornil jeden z italských průzkumných letounů na soustřeďování britských sil, ale kvůli zmatkům ve štábu nebyl velitel předsunutých jednotek generál Pietro Maletti vůbec informován.

Britové útočí!

V pět hodin ráno 9. prosince 1940 překvapené Malettiho vojáky v táboře Nibeiwa zasypala sprška dělostřeleckých granátů. Hlavní britský útok následoval v 7.15 a jeho provedení měli na starosti indičtí vojáci společně se 7. královským tankovým plukem vyzbrojeným pětadvacetitunovými tanky Matilda se 40mm kanony. Celkem 48 těchto obrněnců nečekaně zaútočilo na Nibeiwu ze západu a zastihlo nepřátelské vojáky zcela nepřipravené. Vchod do tábora mělo zabezpečovat 23 středních tanků Fiat M11/39, ale jejich osádky se právě nacházely ve stanech a většina nestihla ke strojům včas doběhnout.

Sám generál Maletti padl, když se pokoušel dostat ze zákopu. Během necelých deseti minut tak Britové způsobili v táboře dokonalou spoušť. Část italských obrněnců a dalších vozidel shořela, zbytek padl do rukou útočníků nepoškozen.

TIP: Britská Matilda II: Obávaný protivník Němců v Africe

Někteří italští dělostřelci i v této beznadějné situaci statečně pálili po britských tancích, ale 65–78 mm silné pancéřování matild se ukázalo jako velmi odolné. Britové nakonec zajali více než 2 000 Italů a ukořistili velké množství zásob. To vše za cenu pouhých osmi mrtvých či zraněných důstojníků a 48 mužů. Podobný scénář měl i následující útok na tábory Tummar-západ a Tummar-východ. Tam sice obránci kladli o něco tužší odpor, ale Britové opět získali velké množství zajatců a kořisti.

Dokončení: Operace Compass (3): Africký blietzkrieg na britský způsob (vychází v úterý 10. srpna)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907