Opičí krize středního věku: Šimpanzi a orangutani umí být pěkně náladoví

15.12.2018 - Marek Telička

Zdá se, že opice prožívají krizi středního věku podobně jako lidé. Pro tento jev tedy zřejmě existuje biologické vysvětlení a nejedná se o záležitost spojenou s kulturou či civilizací

<p>Zdá se, že orangutani a šimpanzi mají zhruba v polovině svého života psychické problémy podobné naší krizi středního věku.</p>

Zdá se, že orangutani a šimpanzi mají zhruba v polovině svého života psychické problémy podobné naší krizi středního věku.


Reklama

Lidé napříč všemi světovými kulturami se kolem čtyřicátého roku potýkají s úbytkem energie a nespokojeností s vlastním životem. Podle studie Andrewa Oswalda z University of Warwick v Anglii řeší stejný problém i orangutani a šimpanzi z šedesáti zoologických zahrad celého světa.

Opičí splín

Ošetřovatelé celkem pěti set zvířat byli požádáni, aby poskytli co nejpodrobnější informace o svých svěřencích, jejich náladě, emocích a celkovém stavu. Na stupnici měli také označit, jak šťastní by byli, kdyby se na týden stali hodnoceným zvířetem. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že opice, které se dožívají 50 až 55 let, zaznamenávají největší pokles nálady právě v polovině svého života.

„Objevení tohoto vzorce nás skutečně ohromilo,“ popisuje Oswald. „Vypadá to, že krize středního věku je řízená biologií primátů způsobem, kterému nerozumíme, a pokud tomu tak opravdu je, musíme se všichni naučit, jak si s ní poradit.“

TIP: Přemýšlení o myšlení: Primáti opět překvapují

Oswald také optimisticky dodává, že výsledky studie by mohly lidem pomoci krizi lépe pochopit. Podle psychologa Arthura Stona ze Stony Brook University v New Yorku vylučuje Oswaldovo nové zjištění některé dosavadní teorie o krizi středního věku u lidí. V případě, že se jedná o fyzické nebo chemické změny v organismu, pak by krize neměla být způsobována například historickými okolnostmi. „Možná jde o změny v mozku – ve způsobu, jakým fungují neurotransmitery, nebo jde o změny v účincích hormonů, které ovlivňují to, jak lidé a zvířata vnímají svůj život a jak se cítí. Myslím, že lidé se nyní začnou touto problematikou zabývat vážněji.“

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907