Podle analýzy dat sondy Dawn nepřinesly organické látky na Ceres asteroidy ani komety. Pocházejí přímo z trpasličí planety
V letošním roce vzbudil pozornost zajímavý objev na trpasličí planetě Ceres, která obíhá Slunce v Hlavním pásu planetek. Meziplanetární sonda Dawn na Ceres vystopovala organické látky v oblasti kráteru Ernutet. Je tam metan a další jednoduché organické molekuly.
Simone Marchi z výzkumné instituce Southwest Research Institute (SwRI) a její spolupracovníci si nejprve mysleli, že se organické látky na povrch trpasličí planety Ceres dostaly z okolního vesmíru, na asteroidech nebo kometách. Nasvědčoval by tomu i jejich výskyt v blízkosti kráteru.
Tým Marchiové ale nedávno detailně prozkoumal rozmístění organických látek na povrchu trpasličí planety Ceres a jejich názor se změnil. Badatelé teď tvrdí, že organické látky na Ceres z vesmíru nepocházejí. Podle nich tyto látky vznikly přímo na místě, v důsledku chemických a fyzikálních pochodů na Ceres.
TIP: Útvar na povrchu planetky Ceres připomíná pyramidu: Má velikost Kilimandžára
Rozluštění původu organických látek na tělesech Sluneční soustavy je významné pro naše úvahy o počátku života na Zemi. Organické látky nejsou důkazem přítomnosti života, ale pro vznik života byla jejich přítomnost nutná.
IFL Science, SWRI, Science
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)