Origami: Papírové umění země vycházejícího slunce

15.10.2015 - redakce 100+1

Kde se vzala technika skládání papírových motivů tzv. origami?


Reklama

Origami je japonské slovo, které znamená „skládat papír“. Skládání papíru má především v Japonsku dlouhou tradici, rozvíjelo se ale i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě.

Poprvé se origami objevilo již v 9. století v Japonsku a vznikaly tak tehdy dekorace jak pro náboženské obřady, tak pro výzdobu šintoistických svatyní. Masové oblibě se však technika těšila až od 17. století. Zmíněná forma zábavy je přitom v zemi vycházejícího slunce stále značně populární a učí se jí už děti v mateřských školkách.

Není bez zajímavosti, že se origami objevilo i na pomníku obětem hirošimské bomby, jenž má podobu děvčátka skládajícího jeřába. Dílo vzniklo podle příběhu dívky Sadako, která v důsledku ozáření onemocněla leukémií a při uzdravování se snažila poskládat tisíc papírových ptáků. K nejznámějším propagátorům origami patřil Akira Jošizawa (1911–2005), který vytvořil víc než 50 tisíc modelů a z papírových hrátek učinil skutečné umění. Origami proniklo dokonce i do kalendářů – mezinárodní den tohoto papírového umění si celý svět připomíná 11. listopadu.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: DeviantArt

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907