Origami: Papírové umění země vycházejícího slunce

10.02.2022 - Kateřina Helán Vašků

Origami je japonské slovo, které znamená „skládat papír“. Skládání papíru má především v Japonsku dlouhou tradici, rozvíjelo se ale i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě.


Reklama

Poprvé se origami objevilo již v 9. století v Japonsku a vznikaly tak tehdy dekorace jak pro náboženské obřady, tak pro výzdobu šintoistických svatyní. Masové oblibě se však technika těšila až od 17. století. Zmíněná forma zábavy je přitom v zemi vycházejícího slunce stále značně populární a učí se jí už děti v mateřských školkách.

Není bez zajímavosti, že se origami objevilo i na pomníku obětem hirošimské bomby, jenž má podobu děvčátka skládajícího jeřába. Dílo vzniklo podle příběhu dívky Sadako, která v důsledku ozáření onemocněla leukémií a při uzdravování se snažila poskládat tisíc papírových ptáků.

TIP: Karetní origami: Z obyčejných hracích karet skládá realistické čínské vázy

K nejznámějším propagátorům origami patřil Akira Jošizawa (1911–2005), který vytvořil víc než 50 tisíc modelů a z papírových hrátek učinil skutečné umění. Origami proniklo dokonce i do kalendářů – mezinárodní den tohoto papírového umění si celý svět připomíná 11. listopadu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907