Originální výzkum potvrdil, že v přírodě dramaticky ubývá množství hmyzu

09.05.2022 - Stanislav Mihulka

V posledních letech se bohužel množí důkazy o mizejícím hmyzu. Tento neblahý trend potvrdil i nedávný unikátní výzkum, který proběhl ve Velké Británii.

<p>Odborníci projektu s příznačným názvem <em>Buglife</em> spolupracovali s agenturou Kent Wildlife Trust a společně sledovali početnost britského hmyzu v průběhu posledních let.</p>

Odborníci projektu s příznačným názvem Buglife spolupracovali s agenturou Kent Wildlife Trust a společně sledovali početnost britského hmyzu v průběhu posledních let.


Reklama

Během jízdy automobilu dochází ke střetům s hmyzem, především tím létajícím. Badatelé se proto obrátili na veřejnost a zapojili ji do sčítání. Účastníci výzkumu s využitím jednoduchých pomůcek a mobilní aplikace sledovali množství hmyzu, který se rozplácl na poznávacích značkách jejich automobilů. Vyfotili značky před začátkem jízdy a pak zase znovu, po návratu domů. Výzkum zahrnul období mezi lety 2004 a 2021.

Výsledky tohoto poněkud morbidního scítání nejsou příliš optimistické. Ve sledovaném období došlo k razantnímu poklesu množství zachyceného hmyzu. Celkové počty usmrceného hmyzu jsou na konci sledovaného období o 58,5 % nižší než na jeho počátku. 

TIP: Horší, než jsme čekali: Hmyzokalypsa překonala nejčernější obavy

Mluvčí projektu Buglife Matt Shardlow označil úbytek hmyzu za „dramatický a naprosto alarmující“. Badatelé odhadují, že počet jedinců létavého hmyzu v posledních desetiletích poklesl na polovinu, což je v souladu s předešlými výzkumy. Pokud jde o možné příčiny poklesu početnosti hmyzu, nepochybně hraje roli používání insekticidů v zemědělství, ztráta biotopů, ztráta potravy i změny klimatu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907