Osamělé planety: Toulavých Zemí je asi více než potulných Jupiterů

28.07.2017 - Stanislav Mihulka

Ne všechny planety musejí obíhat kolem hvězdy - existují i světy, které se bezcílně toulají vesmírem. V otázce kolik takových planet existuje vědci stále vedou spory

Planetární mikročočka -<p>Gravitační mikročočkování potulnou planetou</p>
Planetární mikročočka -

Gravitační mikročočkování potulnou planetou


Reklama

Dnes už víme, že se během vzniku a vývoje planetárních systémů mohou některé planety ztratit. Pak se toulají po galaxii, aniž by patřily nějaké hvězdě. Kolik je ale vlastně takových potulných planet v Mléčné dráze?

Problém je v tom, že tyto planety prakticky nezáří a je tudíž nesmírně obtížně je objevit. První studie na toto téma, které se objevily kolem roku 2011, předpovídaly, že potulných planet je v naší Galaxii ohromné množství. Toulavé planety o velikosti Jupiteru a větší měly být asi dvakrát početnější, než jsou v Mléčné dráze hvězdy.

TIP: Bludné planety: Osamocení vesmírní poutníci

Nová vědecká práce, kterou má na svědomí Przemek Mróz a jeho kolegové z Observatoře Varšavské univerzity, ale tyto odhady podstatně snižuje. Podle jejich výsledků je planet velikosti Jupiteru v Galaxii přinejmenším 10× méně, než kolik vědci původně odhadovali.

Planety prozradí gravitační mikročočky

Mróz a spol. v rámci projektu Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE) pozorovali oblast s 50 miliony hvězd a hledali náhlá krátkodobá zjasnění, což jsou typické projevy gravitačních mikročoček. Mezi lety 2010 až 2015 zachytili 2 167 takových jevů, ale většinu z nich podle všeho způsobily slabě zářící hvězdy, nikoliv planety velikosti Jupiteru.

TIP: Jeden z nejbližších hnědých trpaslíků je dost možná potulnou planetou

Naopak potulné planety velikosti Země by podle výpočtů Mrózova týmu mohly být mnohem častější. Kvůli chybějícím datům a malému vzorku je sice těžké odhadovat jejich počet, nicméně podle polského vědce by jich mohlo být více než hvězd. Přesnější informace by mohly přinést pozorování vesmírných observatoří - evropské Euclid a americké WFIRST. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature

  • Zdroj fotografií: J. Skowron / Warsaw University Observatory

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907