OSN ohlásila konec olovnatého benzínu: Skončil v poslední zemi světa

Benzín s tetraethylolovem se již oficiálně nepoužívá k provozu automobilů nikde na světě. Jeho éra skončila po téměř sto letech

02.09.2021 - Stanislav MihulkaOrganokovová sloučenina tetraethylolovo se od dvacátých let 20. století přidávala do motorového benzínu jako levná antidetonační přísada, která zpomaluje hoření benzínu a tím zlepšuje výkon motoru. Záhy ale vyšlo najevo, že jde o extrémně nebezpečnou toxickou látku, která vyvolává jak akutní tak i chronické otravy, především pokud jde o nervovou soustavu.

Do sedmdesátých let bylo tetraethylolovo prakticky ve veškerém benzínu na světě. Na počátku 80. let ale začaly jednotlivé země světa používání olovnatého benzínu postupně zakazovat. Nejprve to byly rozvinuté ekonomiky a po nich následovaly další a další státy. Program OSN UNEP (UN Environment Program) v roce 2002 spustil kampaň, jejímž cílem bylo definitivně ukončit éru olovnatého benzínu. Zpočátku to bylo těžké, protože v té době olovnatý benzín stále ještě používalo přes 100 zemí z celého světa.

Poslední byl Alžír

Situace se ale postupně zlepšovala. Výrazný zvrat přišel v roce 2016, kdy olovnatý benzín přestala prodávat Severní Korea, Myanmar a Afghánistán. Poslední zemí světa, kde se legálně používal olovnatý benzín, bylo Alžírsko. Podle UNEP tam letos v červenci vyčerpali poslední zásoby benzínu s tetraethylolovem. Téměř po sto letech od prvních varování o nebezpečnosti olovnatého benzínu tím jeho toxická éra definitivně končí.

TIP: Šokující výzkum: Silnice možná znečišťují ovzduší více než auta

Rozhodně je co slavit. Podle UNEP ukončení využívání benzínu s tetraethylolovem pro pohon automobilů zabrání více než 1,2 milionu předčasných úmrtí ročně na srdeční choroby, mrtvice a rakovinu a v rámci globální ekonomiky ušetří 2,44 bilionu dolarů. Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese bude mít konec používání olovnatého benzínu příznivý dopad i na zdraví a inteligenci dětí po celém světě, které díky tomu nebudou vystavené jeho toxickým účinkům. 

Olovnatý benzín ze světa ale nezmizel úplně. Zůstává jako jedno z paliv pro malé letouny s benzínovým motorem. Oproti provozu automobilů jde ale jen o téměř zanedbatelné množství.


Další články v sekci