OSN ohlásila konec olovnatého benzínu: Skončil v poslední zemi světa

02.09.2021 - Stanislav Mihulka

Benzín s tetraethylolovem se již oficiálně nepoužívá k provozu automobilů nikde na světě. Jeho éra skončila po téměř sto letech


Reklama

Organokovová sloučenina tetraethylolovo se od dvacátých let 20. století přidávala do motorového benzínu jako levná antidetonační přísada, která zpomaluje hoření benzínu a tím zlepšuje výkon motoru. Záhy ale vyšlo najevo, že jde o extrémně nebezpečnou toxickou látku, která vyvolává jak akutní tak i chronické otravy, především pokud jde o nervovou soustavu.

Do sedmdesátých let bylo tetraethylolovo prakticky ve veškerém benzínu na světě. Na počátku 80. let ale začaly jednotlivé země světa používání olovnatého benzínu postupně zakazovat. Nejprve to byly rozvinuté ekonomiky a po nich následovaly další a další státy. Program OSN UNEP (UN Environment Program) v roce 2002 spustil kampaň, jejímž cílem bylo definitivně ukončit éru olovnatého benzínu. Zpočátku to bylo těžké, protože v té době olovnatý benzín stále ještě používalo přes 100 zemí z celého světa.

Poslední byl Alžír

Situace se ale postupně zlepšovala. Výrazný zvrat přišel v roce 2016, kdy olovnatý benzín přestala prodávat Severní Korea, Myanmar a Afghánistán. Poslední zemí světa, kde se legálně používal olovnatý benzín, bylo Alžírsko. Podle UNEP tam letos v červenci vyčerpali poslední zásoby benzínu s tetraethylolovem. Téměř po sto letech od prvních varování o nebezpečnosti olovnatého benzínu tím jeho toxická éra definitivně končí.

TIP: Šokující výzkum: Silnice možná znečišťují ovzduší více než auta

Rozhodně je co slavit. Podle UNEP ukončení využívání benzínu s tetraethylolovem pro pohon automobilů zabrání více než 1,2 milionu předčasných úmrtí ročně na srdeční choroby, mrtvice a rakovinu a v rámci globální ekonomiky ušetří 2,44 bilionu dolarů. Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese bude mít konec používání olovnatého benzínu příznivý dopad i na zdraví a inteligenci dětí po celém světě, které díky tomu nebudou vystavené jeho toxickým účinkům. 

Olovnatý benzín ze světa ale nezmizel úplně. Zůstává jako jedno z paliv pro malé letouny s benzínovým motorem. Oproti provozu automobilů jde ale jen o téměř zanedbatelné množství.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907