Šokující výzkum: Silnice možná znečišťují ovzduší více než auta

04.09.2020 - Stanislav Mihulka

Z asfaltových povrchů se uvolňuje do ovzduší až nečekané množství škodlivin, hlavně za horkých dní

<p>Horký asfalt je zdrojem ohromného množství škodlivin.</p>

Horký asfalt je zdrojem ohromného množství škodlivin.


Reklama

Skoro se tomu nechce věřit, ale podle nového výzkumu amerických odborníků by mohly, alespoň v některých oblastech, samotné silnice uvolňovat do ovzduší více škodlivých látek, nežli automobily, které po nich jezdí. Vědci k tomuto závěru dospěli po analýzách chemických sloučenin, které se za různých podmínek uvolňují z asfaltového povrchu vozovek a chodníků. Obzvláště za horkých dní to podle nich stojí opravdu za to.

Drew R. Gentner z americké Yale University a jeho kolegové zkoumali emise těkavých organických látek (VOC – volatile organic compound) a podobných částečně těkavých organických látek (I/SVOC – intermediate/semivolatile organic compound) z asfaltových povrchů. Tyto látky jsou přitom zásadním zdrojem pevných prachových částic v ovzduší, označovaných jako PM2,5, které jsou menší než 2,5 mikrometru a představují podstatné riziko pro zdraví lidí.

TIP: Ultrajemné částice prachu v ovzduší zvyšují riziko rakoviny mozku

Výsledky jejich analýz ukazují, že přinejmenším pro oblast jižní Kalifornie pochází větší množství znečisťujících látek v ovzduší, které se uvolní za rok, z asfaltových povrchů, tedy především ze silnic, než z provozu vozidel s benzínovými i dieselovými motory dohromady. Nejvýraznější je to v době, kdy je asfalt vystavený zvýšené intenzitě slunečního záření a zvýšeným teplotám.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907