Otrávená kniha z románu Jméno růže má svůj reálný předobraz

30.12.2020 - Martin Reichman

Sto let před vydáním nejslavnějšího románu Umberta Eca, vyšla ve Spojených státech kniha, jejíž stránky byly také napuštěné jedovatým arsenem. Na rozdíl od románu sloužil jed v knize Shadows from the Walls of Death jako důrazné varování…


Reklama

Jedním z ústředních motivů zřejmě nejslavnějšího díla Umberta EcaJméno růže, je zapovězená druhá část Aristotelovy Poetiky, ztracené knihy, která má pojednávat o smíchu a komedii. V Ecově dramatu je kniha napuštěná jedovatým arsenem a ukrytá v tajné části knihovny benediktinského opatství v italských Alpách.

Kniha, která může zabít

Stejným jedem napuštěná kniha ale vznikla již 100 let před sepsáním Ecova díla. Jejím autorem byl Dr. Robert Clark Kedzie, lékař a profesor chemie ze Spojených států. Na rozdíl od té románové měla Kedzieho kniha před nebezpečím jedu varovat.

V roce 1874 vydal Robert Kedzie knihu s příznačným názvem Shadows from the Walls of Death. Kniha obsahuje ukázky tapet v té době běžně používaných v amerických domácnostech. Stejně jako u skutečných tapet použil Kedzie na ilustrace arsen – prudce jedovatou látku, která se běžně používala jako přísada pro zvýraznění barev. Podle odhadů až 65 % tapet ve Spojených státech obsahovalo na konci 19. století nebezpečný arsen.  

Aby Robert Kedzie upozornil na nebezpečí arsenu, rozeslal 100 výtisků své jedovaté knihy do veřejných knihoven po celém Michiganu. Ke knize připojil poznámku vysvětlující smysl knihy a varování pro knihovníky, aby nedovolili dotýkat se stránek dětem

TIP: Otrávené dějiny: Předlouhá historie jedů a zákeřných travičů

Ze 100 výtisků se do dnešních dnů dochovalo jen pět kusů knihy. Všechny ostatní, poté co se potvrdily obavy profesora Kedzieho, knihovníci ze strachu před otravou zničili. Dva výtisky jsou v současné době majetkem univerzit v Michiganu, jeden se loni podařilo objevit ve sbírkách muzea v michiganském Lansingu, další je uložen na lékařské fakultě Harvardské univerzity a pátý je součástí sbírky největší světové knihovnu medicíny National Library of Medicine v Marylandu. Knihy podléhají speciálnímu režimu – jednotlivé stránky jsou opatřené ochrannou fólií a bez ní je manipulace s knihou povolena jen v rukavicích a po přesně určenou dobu. Bezpečně si lze knihu prohlédnout v její online podobě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907