Otrávená kniha z románu Jméno růže má svůj reálný předobraz

30.12.2020 - Martin Reichman

Sto let před vydáním nejslavnějšího románu Umberta Eca, vyšla ve Spojených státech kniha, jejíž stránky byly také napuštěné jedovatým arsenem. Na rozdíl od románu sloužil jed v knize Shadows from the Walls of Death jako důrazné varování…


Reklama

Jedním z ústředních motivů zřejmě nejslavnějšího díla Umberta EcaJméno růže, je zapovězená druhá část Aristotelovy Poetiky, ztracené knihy, která má pojednávat o smíchu a komedii. V Ecově dramatu je kniha napuštěná jedovatým arsenem a ukrytá v tajné části knihovny benediktinského opatství v italských Alpách.

Kniha, která může zabít

Stejným jedem napuštěná kniha ale vznikla již 100 let před sepsáním Ecova díla. Jejím autorem byl Dr. Robert Clark Kedzie, lékař a profesor chemie ze Spojených států. Na rozdíl od té románové měla Kedzieho kniha před nebezpečím jedu varovat.

V roce 1874 vydal Robert Kedzie knihu s příznačným názvem Shadows from the Walls of Death. Kniha obsahuje ukázky tapet v té době běžně používaných v amerických domácnostech. Stejně jako u skutečných tapet použil Kedzie na ilustrace arsen – prudce jedovatou látku, která se běžně používala jako přísada pro zvýraznění barev. Podle odhadů až 65 % tapet ve Spojených státech obsahovalo na konci 19. století nebezpečný arsen.  

Aby Robert Kedzie upozornil na nebezpečí arsenu, rozeslal 100 výtisků své jedovaté knihy do veřejných knihoven po celém Michiganu. Ke knize připojil poznámku vysvětlující smysl knihy a varování pro knihovníky, aby nedovolili dotýkat se stránek dětem

TIP: Otrávené dějiny: Předlouhá historie jedů a zákeřných travičů

Ze 100 výtisků se do dnešních dnů dochovalo jen pět kusů knihy. Všechny ostatní, poté co se potvrdily obavy profesora Kedzieho, knihovníci ze strachu před otravou zničili. Dva výtisky jsou v současné době majetkem univerzit v Michiganu, jeden se loni podařilo objevit ve sbírkách muzea v michiganském Lansingu, další je uložen na lékařské fakultě Harvardské univerzity a pátý je součástí sbírky největší světové knihovnu medicíny National Library of Medicine v Marylandu. Knihy podléhají speciálnímu režimu – jednotlivé stránky jsou opatřené ochrannou fólií a bez ní je manipulace s knihou povolena jen v rukavicích a po přesně určenou dobu. Bezpečně si lze knihu prohlédnout v její online podobě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907