Otrávená kniha z románu Jméno růže má svůj reálný předobraz

30.12.2020 - Martin Reichman

Sto let před vydáním nejslavnějšího románu Umberta Eca, vyšla ve Spojených státech kniha, jejíž stránky byly také napuštěné jedovatým arsenem. Na rozdíl od románu sloužil jed v knize Shadows from the Walls of Death jako důrazné varování…


Reklama

Jedním z ústředních motivů zřejmě nejslavnějšího díla Umberta EcaJméno růže, je zapovězená druhá část Aristotelovy Poetiky, ztracené knihy, která má pojednávat o smíchu a komedii. V Ecově dramatu je kniha napuštěná jedovatým arsenem a ukrytá v tajné části knihovny benediktinského opatství v italských Alpách.

Kniha, která může zabít

Stejným jedem napuštěná kniha ale vznikla již 100 let před sepsáním Ecova díla. Jejím autorem byl Dr. Robert Clark Kedzie, lékař a profesor chemie ze Spojených států. Na rozdíl od té románové měla Kedzieho kniha před nebezpečím jedu varovat.

V roce 1874 vydal Robert Kedzie knihu s příznačným názvem Shadows from the Walls of Death. Kniha obsahuje ukázky tapet v té době běžně používaných v amerických domácnostech. Stejně jako u skutečných tapet použil Kedzie na ilustrace arsen – prudce jedovatou látku, která se běžně používala jako přísada pro zvýraznění barev. Podle odhadů až 65 % tapet ve Spojených státech obsahovalo na konci 19. století nebezpečný arsen.  

Aby Robert Kedzie upozornil na nebezpečí arsenu, rozeslal 100 výtisků své jedovaté knihy do veřejných knihoven po celém Michiganu. Ke knize připojil poznámku vysvětlující smysl knihy a varování pro knihovníky, aby nedovolili dotýkat se stránek dětem

TIP: Otrávené dějiny: Předlouhá historie jedů a zákeřných travičů

Ze 100 výtisků se do dnešních dnů dochovalo jen pět kusů knihy. Všechny ostatní, poté co se potvrdily obavy profesora Kedzieho, knihovníci ze strachu před otravou zničili. Dva výtisky jsou v současné době majetkem univerzit v Michiganu, jeden se loni podařilo objevit ve sbírkách muzea v michiganském Lansingu, další je uložen na lékařské fakultě Harvardské univerzity a pátý je součástí sbírky největší světové knihovnu medicíny National Library of Medicine v Marylandu. Knihy podléhají speciálnímu režimu – jednotlivé stránky jsou opatřené ochrannou fólií a bez ní je manipulace s knihou povolena jen v rukavicích a po přesně určenou dobu. Bezpečně si lze knihu prohlédnout v její online podobě.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907