Pan a paní Habsburkovi: Po válce čekalo na Karla a Zitu neustálé stěhování

Karel I. byl laskavý, dobrotivý, lidem milovaný. Jeho manželství připomíná pohádku. Jeden atentát v Sarajevu na jeho strýce a následuje těžký život plný křivdy, útrap a ohrožení

08.11.2019 - Kateřina HöferováSvítí slunce, za pár dnů bude červenec. Příroda bzučí a mladí manželé si mohou užívat klidu ve společnosti svých malých dětí. Obloha se ale zatáhne velkým mrakem. Následník trůnu František Ferdinand d´Este je mrtvý! Vrahem je srbský anarchista Gavrilo Princip. Všem je jasné, že tato událost nadobro změní dění v Evropě. Bude válka! Nástupníkem na trůně se stává právě arcivévoda Karel I. Je potřeba, aby se brzy seznámil se vším, co jeho nový život obnáší. 

Cesta na trůn

V roce 1916 císař František Josef zemře a na jeho místo nastoupí mladý a dobrotivý arcivévoda Karel. Přebrat vládu nad rozpadající se monarchií v době světového války? Nelehký úkol. Karel má vojenské vzdělání, odjíždí na frontu a snaží se nepříznivou situaci řešit. Je jediným panovníkem, který na konflikt dohlíží přímo na bojovém poli. Ví, že válka bude jednou velkou prohrou. Umírají během ní tisíce lidí. Kraje jsou zpustošené a nálada ponurá. Snaží se o spoustu mírových jednání, ale marně. Nikdo nechce ani o píď ustoupit.

Rok 1918 přinese rozpad dlouholeté říše a hlavně rozpad Evropy. Státy se osamostatní. Jeho rodné Rakousko je nyní německým územím. Zklamal jako panovník? Mnoholetý odkaz jeho předků vidí padnout na kolena. Co teď? Ví, že sem už nepatří. A lidé to mladému manželskému páru dávají jasně najevo. Není jiné cesty, než svou zemi opustit. Zatímco lidé jásají nad ukončením bojů, Karel a Zita hledají útočiště v okolních státech. Dle nových zákonů jsou vyhoštěni a jejich majetek zkonfiskován.

Nenáviděná Italka?

Arcivévodkyně Zita, Karlova manželka, je úctyhodná dáma. Je silně věřící. Snaží se pomáhat, kde to je jde. Založí několik charitativních spolků. Sama organizuje sbírky na pomoc chudým a nemocným. Během světové války se její snahy ještě zvýší. Nic ji nelze vyčíst. Někteří si ale přece jen důvod najdou. Karel si snaží získat sympatie německých obyvatel v Rakousku. Ví, že dohoda s některými nepřátelskými zeměmi by mohla být dalším krokem k tolik touženému válečnému příměří. Pro mír je ochoten obětovat mnoho. Ví, že jeho říše už nikdy nebude stejná, jako před válkou. Nabízí tedy jakési vykoupení. Mír je ochoten zaplatit.

Pomůže mu Zita. Je z rodiny italského vévody. Ve Franci je jako doma. Osloví tedy své dva bratry, kteří bojují na opačné frontě. Mají francouzské vládě předat mírovou nabídku. Dopis, který Karel velmi citlivě napíše. Vše je na dobré cestě. Plán ale zkrachuje. Rakouský ministr zahraničí oznámí, že nabídka o smír přišla od druhé strany. Francie si to nenechá líbit a zveřejní originál Karlova dopisu. Spojenci zuří. Důstojníci zuří. Mnozí Karla označují za slabocha. Císařovnu za italsko- francouzskou zrádkyni! To ona za všechno může. Ví se, že Karel s ní probírá všemožné politické tahy. Je inteligentní, energická a jistě svého manžela při jednáních a rozhodování ovlivňuje. Ve svůj prospěch. Ve prospěch Itálie a Francie. Skandál v době zuřícího konfliktu? Nepomůže ani přímluva papeže ani stále více zbídačený lid.

Tato aféra je pro Rakousko-Uhersko vraždedná. Nacionálně ladění Němci v monarchii organizují doslova štvavou kampaň. Veškeré dobré skutky manželského páru jsou zapomenuty. Karel se začíná o svou rodinu bát. Ví velice dobře, jak se zachází v Rusku s cary, kteří se znelíbí. Čeká je krvavý lynč! Hrůzy, které viděl ve válce. Nebezpečí, jež číhá ze všech stran. I tyto okolnosti přispěly k rychlému odjezdu rodiny už na jaře roku 1919. 

Život v Exilu

Když dvorní vlak dorazí do Švýcarska, sedí v něm císař Karel se svou rodinou. Po milovaném Rakousku se jim stýská, ale věří, že jejich exil je jen dočasný. I nadále bojují o návrat na trůn. Zita manžela podporuje, jak jen to jde. Jezdí s ním na jednání s vládami okolních států. Každý pokus o vzdání rezolutně odmítá. Vladařství bere jako boží záměr a nehodlá sklonit hlavu. Maďarsko je ochotno uznat Karla svým vládcem. Tady by mohli i spokojeně žít. I tyto plány později ale také zkrachují. Kde bude teď jejich domov? Šťastná léta prožili v Brandýse. Co tady? V novém Československém státě by mohli žít. Sice jako obyčejní lidé, ale v bezpečí! Úřady jejich nabídku zamítnou. Rodina se vydává na dalekou plavbu. Zakotví až na ostrově Madeira.

Po dlouhé době uslyší první vřelá slova, ne jen nadávky, odmítání a vyhrožování. Rodina žije v bezpečí, ale  v těžkých podmínkách. Nemají peníze. Jen něco málo zachráněných šperků. Zita je těhotná. Starostí je víc než dost. O poslední zbytek majetku se jim má postarat spřátelený hrabě - ale ouha. Jednoho dne zmizí a s ním i ta trocha peněz. 

Život na ostrově není lehký. Letní vilka, ve které bydlí, není na zimní období zařízena. Vlhké pokoje a nedostatek jídla zapříčiní dlouhodobé nachlazení hlavy rodiny. Doktora si dovolit nemůžou. Císař Karel I. umírá v bídě na zápal plic. Je mu pouhých 35 leta Zita se stává vdovou. Bez prostředků se musí postarat o sedm dětí. Osmé je na cestě, narodilo se dva měsíce po Karlově smrti. Vyhlídky na klidný život se dávno rozplynuly. Co bude dál? Opět nastává balení kufrů a další stěhování. Tentokrát do Belgie.

TIP: Budu to dělat jinak: Jaké úkoly čekaly v prvních dnech na císaře Karla I.?

Zitin bratr jim nabídne pomoc. Alespoň trocha klidu! A Zita se opět dává do boje. Žádá zrušení nového rakouského zákona, díky kterému rodina o vše přišla. Chce taky vyjednat návrat na trůn pro svého nejstaršího syna Ottu. Jednou je to dědic, vládnout má z boží vůle a o jeho právo ho nikdo nesmí připravit!

Ledacos se vydaří. Vláda skutečně z některých bodů zákona ustoupí. Trvá to ale léta. A je tady jiná hrozba. Hitler! Po anšlusu Rakouska v roce 1938 jsou všechny snahy zmařeny. Životy jsou opět v ohrožení. Pokud chce císařovna zachránit sebe a děti, musí pryč! Přes Francii, Španělsko a Portugalsko vycestuje rodina do Ameriky. Usadí se v Kanadě. Další velkou válkou zmítaná Evropa je za mořem, oni konečně v bezpečí. 


Další články v sekci