Zemřel Karel I., poslední rakouský císař

- Redakce 100+1 historie

<p>Karel I. Habsburský (1887-1922)</p>

Karel I. Habsburský (1887-1922)

1 . 4 . 1922

Reklama

Přestože kolovala Karlovi v žilách habsburská krev, málokdo by čekal, že právě on jednou usedne na rakouský trůn. Vždyť když se roku 1887 narodil, měl císař František Josef dospělého syna, bratra a dva synovce. Osud ale zamíchal kartami jinak a v čele mnohonárodnostního soustátí se ocitl právě Karel. Stejně jako monarchii mu ale zbývalo už jen několik let života. Zemřel 1. dubna 1922.

Jakmile rakousko-uherská armáda složila zbraně, složil svůj úřad také Karel. S rodinou se odebral do švýcarského exilu, odkud ještě nějaký ten čas osnoval plány na zisk uherské koruny. Stejně jako Čechy ale nemělo mladé Maďarsko zájem na restauraci starých poměrů.

TIP: Pan a paní Habsburkovi: Po válce čekalo na Karla a Zitu neustálé stěhování

Později na Madeiře Karlovi nezbývalo než se smířit se životem prostého muže. A že se finanční rezervy povážlivě tenčily. Když se bývalý císař v březnu roku 1922 nachladil, nechtěl dokonce kvůli výdajům povolat lékaře. V okamžiku, kdy se doktor přece jen dostavil, konstatoval těžký zápal plic. Z něho už se pětatřicetiletý Karel neuzdravil a za několik dní nemoci podlehl.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907