Pandemie změnila chování makaků: Naučili se používat kamenné nástroje

Dalibora z Kozojed prý naučila nouze hrát na housle. Makaky z Opičího ostrova zase nedostatek potravy naučil používat kamenné nástroje

02.01.2024 - Stanislav Mihulka



Nedávná koronavirová pandemie změnila mnohé, a to nejen ve vztahu k lidské společnosti. Změny se dotkly také zvířat a někdy překvapivým způsobem. Vědci například u makaků jávských (Macaca fascicularis), kteří žijí na Opičím ostrově (Koh Ped) v Thajském zálivu, zaznamenali změny potravního chování.

Odborníci makaky detailně sledovali po více než 10 let. Do příchodu pandemie covid-19 si ale nikdy nevšimli, že by tito makaci používali nástroje. Opičí ostrov byl rájem štědrých a občas i nepozorných turistů, díky kterým měli makaci zajištěný stálý a bezpracný zdroj obživy.

Kamenné nástroje a pandemie

Když ale do Thajska dorazila pandemie, úřady zakázaly vstup turistů na Opičí ostrov. Makaci tak museli nahradit ztrátu bohatého a snadno přístupného zdroje potravy jiným způsobem. K překvapení vědců se tito primáti z čeledi kočkodanovitých chopili kamenných nástrojů a začali s nimi rozbíjet lastury mlžů druhu Saccostrea forskali.

Makakové jávští při používání nástrojů. (foto: Wikimedia Commons, Haslam M, Gumert MD, Biro D, Carvalho S, Malaivijitnond S, CC BY 2.5)

První pozorování makaků z ostrova Koh Ped používajících nástroje pochází z července 2022, tedy právě z doby pandemie. V březnu 2023 badatelé pozorovali, jak makaci házejí na mlže kameny, což je považováno za předstupeň k sofistikovanějšímu používání kamenů při získávání potravy. Jak uvádí studie, kterou zveřejnil odborný časopis American Journal of Primatology, vědci pozorovali celkem 17 makaků s kamennými nástroji. V patnácti případech se jednalo o samce. Makaci používali nástroje především o samotě. 

TIP: Sociální postavení makaků má velký vliv na jejich zdraví

V případě makaků nejde o první dokumentované používání kamenných nástrojů. Podobné chování vědci zaznamenali například v roce 2005 na ostrově Piak Nam Yai v národním parku Laem Son. U makaků z ostrova Koh Ped ale doposud podobná pozorování chyběla. Další vývoj bude pro vědce velmi zajímavý – opustí makakové s návratem turistů své nově nabyté dovednosti? Nebo pro ně bude tato krátkodobá nová zkušenost trvalým posunem v jejich chování?


Další články v sekci