Panzerkampfwagen IV (4): Nejlepší německý tank druhé světové války

30.06.2019 - Jiří Vojáček

O tom, který německý tank byl za druhé světové války nejlepší, se vedou spory už 70 let. Většinou se mluví o výkonném středním PzKpfw V Panther nebo těžkém obrněnci PzKpfw VI Tiger. Nemohl ale být ideální konstrukcí, která by si zasloužila mohutnější rozvoj, spíše starší PzKpfw IV?

<p>Americký voják si prohlíží zničený PzKpfw IV v Tunisku.</p>

Americký voják si prohlíží zničený PzKpfw IV v Tunisku.


Reklama

Ani technologická převaha a schopnost vyrábět tank v dostatečných počtech nemusí být podstatné, pokud je stroj konstrukčně nedotažený a poruchový, nebo systém armádního zabezpečení není schopen v boji poškozené obrněnce dostatečně rychle opravit a vrátit znovu na frontu.

Například během sovětské invaze do Polska v září 1939 nasadila Rudá armáda do boje 1 675 lehkých tanků T-26. Zatímco 15 kusů ztratila v boji, celých 302 jich zůstalo stát kvůli mechanickým poruchám. Stejnou zkušenost udělaly sovětské armády i v prvních měsících německé ofenzívy, například během gigantické tankové bitvy u Brodů. 

Nasaditelnost

Pokud se tedy zaměříme na situaci u Panzerwaffe během druhé poloviny roku 1943, zjistíme, že střední tank PzKpfw III byl bojeschopný v průměru ze 34 %, u PzKpfw IV už se jednalo o 49 %. I když se tato čísla zdají být relativně nízká, jedná se o hodnoty pro válečný stav v podstatě běžné. Typ PzKpfw V Panther byl schopný nasazení u 37 % strojů, PzKpfw VI Tiger u 36 % strojů.

U posledně jmenovaného je toto číslo sice druhé nejnižší, ale přesto překvapivě vysoké na to, o jak složitou konstrukci šlo. Jde přitom nejspíše o důsledek faktu, že v daném období a situaci měly osádky tigerů ještě relativně dostatek času na provádění veškeré potřebné průběžné údržby, která měla na provozuschopnost těchto obrněnců velký vliv. 

Sečteno a podtrženo 

Z výše popsaných parametrů nám tedy v celkovém hodnocení (v souladu s převažujícím odborným míněním posledních let) vychází jako nejefektivnější německý tank druhé světové války PzKpfw IV. Pokud jeho výsledek budeme brát jako 100% základ pro hodnocení ostatních strojů, při kombinaci všech statistik se v těsném závěsu umístí PzKpfw V Panther s výsledkem 97,3 %, následovaný středním tankem PzKpfw III s 93,9 % a překvapivě až na pomyslném posledním místě z hodnocené čtveřice zůstává těžký PzKpfw VI Tiger s 67,3 %.

TIP: Pancéřová pěst třetí říše: Těžké tanky na východní frontě

Je třeba přiznat, že střední tank postarší konstrukce, jakým PzKpfw IV ve druhé polovině války bezesporu byl, neměl dostatečnou bojovou hodnotu na to, aby se mohl rovnocenně měřit s těžšími tanky Spojenců, a že vždy existovaly okrajové úkoly, ve kterých nezbývalo než nasadit výkonnější stroj. Zároveň je faktem, že řada německých tankových es dosáhla značného počtu svých „zářezů“ právě na technologicky pokročilé legendě PzKpfw VI Tiger, protože ten měl v době svého nasazení na východní frontě největší kvalitativní náskok nad technikou protivníka, kterou postrádaly všechny německé typy před ním i po něm. Na druhou stranu je ale třeba říci, že drtivou většinu bojových činností mohl PzKpfw IV bez potíží zastat a proti svým slavnějším souputníkům v podobě tigeru a pantheru měl navíc zásadní výhodu v podobě nízké ceny a jednoduchosti, díky čemuž jej zavedené výrobní linky mohly chrlit ve značných počtech. 

  • Zdroj textu:

    II. světová

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907