Panzerkampfwagen IV (3): Nejlepší německý tank druhé světové války

27.06.2019 - Jiří Vojáček

O tom, který německý tank byl za druhé světové války nejlepší, se vedou spory už 70 let. Většinou se mluví o výkonném středním PzKpfw V Panther nebo těžkém obrněnci PzKpfw VI Tiger. Nemohl ale být ideální konstrukcí, která by si zasloužila mohutnější rozvoj, spíše starší PzKpfw IV?

<p>Verze Ausf. C vyzbrojená krátkým 75mm kanonem</p>

Verze Ausf. C vyzbrojená krátkým 75mm kanonem


Reklama

Kromě ceny je v procesu výroby důležité také to, kolik času stráví při kompletaci toho kterého stroje zaměstnanci zbrojních továren. V průběhu druhé světové války poklesla německá pracovní síla z 39 114 000 zaměstnanců v roce 1939 na 29 800 000 v roce 1944. Naproti tomu počet nuceně nasazených (včetně Židů a Romů, válečných zajatců a příslušníků okupovaných národů) se ve stejném období zvýšil z 301 000 až na závratných 7 126 000.

Člověkohodiny

Zatímco německým pracovníkům továrny vyplácely mzdy, velká část nuceně nasazených pracovala otrocky bez nároku na honorář. Z tohoto důvodu v celkovém hodnocení přisuzujeme časové náročnosti výroby jednotlivých typů pouze 10% váhu. Počty člověkohodin pro výrobu jednoho kusu tanku se přitom v dostupných zdrojích nejvíce rozcházejí. Podle těch nejrelevantnějších nebo případně kombinací několika z nich bylo na výrobu tanku PzKpfw III v průběhu roku 1943 potřeba okolo 3 000 člověkohodin.

Složitější PzKpfw IV si již vyžádal o 2 000 člověkohodin více. Velký skok potom následuje u technologicky vyspělejších, ale výrobně mnohem náročnějších tanků Panther a Tiger. Zatímco první jmenovaný se vyráběl 150 000 člověkohodin, na druhý zmíněný bylo třeba dokonce 300 000 člověkohodin. 

PzKpfw IV Ausf. J

 • OSÁDKA: 5 mužů (velitel, střelec, řidič, nabíječ, radista)
 • BOJOVÁ HMOTNOST: 25 t
 • MOTOR: Maybach HL 120 TRM (223 kW)
 • MAX. RYCHLOST: 42 km/h na zpevněném terénu; 16 km/h na nezpevněném terénu
 • PANCÉŘOVÁNÍ: (čelo/boky/zadní část + přídavný pancíř): KORBA: 80/30/20 mm, VĚŽ: 50/30+8/30+8 mm
 • VÝZBROJ: 7,5cm kanon KwK 40 L/48; 2× 7,92mm kulomet MG 34
 • VYROBENO (všechny verze): 8 553 ks 

Počet vyrobených tanků 

Debaty o tom, jestli je pro úspěšné bojové operace tanků důležitější jejich technická převaha, nebo počet nasazených strojů, dodnes víří zejména bitva u Prochorovky. V ní se 12. července 1943 na malém prostoru střetlo nezvykle velké množství obrněnců, na jedné straně výkonné německé typy, na druhé značný počet jednodušších sovětských strojů. Důležitost početní převahy nad nepřítelem v historii válečnictví přitom rozpracovala řada slavných stratégů, mimo jiné Carl von Clausewitz nebo Michail Kutuzov. Jisté je, že masivní sériová výroba tanků dala velícím štábům možnost pružně reagovat na vývoj bojů a rychle nasazovat zálohy na důležitá místa fronty.

TIP: Sovětský tank IS-2: Postrach německých Tigerů a Pantherů

Během druhé světové války Německo vyrobilo 1 368 kusů těžkého tanku PzKpfw VI Tiger a 6 557 výkonných středních tanků PzKpfw V Panther. Naproti tomu jednodušší výroba a dřívější zavedení do výzbroje daly vzniknout 13 522 tankům PzKpfw IV a hned 15 747 PzKpfw III. V případě všech typů jde přitom o součet všech vyrobených podvozků a do hodnocení jsou tak započteny i odvozené konstrukce, jako například útočné dělo StuG III. Právě potenciál jednotlivých základních typů k modifikacím na další úspěšné zbraně lze totiž vnímat coby poměrně důležitý faktor v hodnocení celkového přínosu daného stroje pro válečné úsilí nacistických ozbrojených sil.

Dokončení v neděli 30. června

 • Zdroj textu:

  II. světová

 • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907