Parfémy z Bahrajnu: Vůně Východu a starých časů

22.05.2017 - redakce 100+1

Parfém nemusíte shánět jen v Paříži nebo v New Yorku. Silnou tradicí je jejich výroba i na arabském poloostrově. Sice neušetříte, ale nákup parfému na trhu v Bahrajnu vám určitě poskytne zážitek na celý život

Vůně, která pomáhá -<p>Podle zákazníků jsou arabské parfémy přirozené a vyjadřují náladu této části světa.</p>
Vůně, která pomáhá -

Podle zákazníků jsou arabské parfémy přirozené a vyjadřují náladu této části světa.


Reklama

Souk neboli tržiště je vždy nejdůležitější součástí měst muslimského světa. Seženete tam snídani, oběd, večeři – nebo originální parfém. Jeden z obchodů zde vůně prodává už déle než sto let. Když začnete srovnávat s vyhlášenými kosmetickými domy, nevyjdete z úžasu. Prodávají tu zhruba stovku vůní. Zajímavé ale je, že žádná z nich nemá své jméno. Jejich základy tvoří i mixy evropských parfémů, důležitou součástí jsou ale místní přísady. 

S myšlenkou na minulost

Syed Junaid Alam začal s mícháním parfémů na tomto trhu v roce 1910. Mohly za to vzpomínky na vlastní matku. Dnes sebevědomá společnost Syed Junaid Alam W. L. L. provozuje obchody po celém světě a její designér je potomkem zakladatele, na což je patřičně hrdý. 

„Hledání nových tvarů flakonů je pro mě vždy cestou do minulosti. Myslím při tom na dědečka a jeho zákazníky, kteří sem za ním chodili. Představuji si, jak trh tehdy vypadal, jaké obchody zde stály před sto lety. Jsem si jistý, že to muselo být fascinující,“ zasní se Ahmad Fuad Akhtar, designér a spolumajitel společnosti.

TIP: Bahrajn: Čekání na den, kdy vyschne ropa 

Parfémy jsou v arabském světě součástí historie. Psal o nich už Shakespeare, jejich historie ale sahá výrazně dál. Ingredience každý výrobce po celá staletí úzkostlivě střeží. 

Arabské parfémy mají jen pár ingrediencí, na kterých staví. Jde hlavně o kombinace vzácné pryskyřice oud, jantar nebo růžový olej. Máme ale různé druhy oudu nebo růžového oleje. Kombinací je pak velké množství. Arabské parfémy jsou spíš vonné oleje,“ vysvětluje Obaid Siddiqui, šéf komunikace společnosti. 

Voní i pomáhá

Místní parfémy se vracejí do módy. „Mladí Bahrajňané chodí raději do nákupních galerií. Stále více jich ale přichází i k nám. Většinu našich zákazníků ovšem tvoří cizinci. Tržiště mají rádi a nikdo si místní atmosféru nenechá ujít. Nakupování je tu láká,“ říká manažerka prodeje Houra Abbas. 

TIP: Vědci se pokoušejí definovat vůni knih jako součást kulturního dědictví

Arabské parfémy tu budou navždy. A to je dobrá zpráva i pro ženy. Majitelé společnosti zaměstnávají hlavně vdovy, samoživitelky nebo ženy, které se z nejrůznějších důvodů ocitly na okraji společnosti. V Asii přitom tento cejch často znamená doživotní ústrky a život v samotě. 

Poklad ze starého dřeva

Oud je pryskyřice získávaná ze stromu Aquilaria malaccensis neboli orličníku. Strom se nejprve musí nakazit plísní, na kterou reaguje zvýšenou produkcí pryskyřice. V přírodě se plísní přirozeně nakazí starší stromy. Mohou být nakaženy i záměrně, což je ale časově náročný proces vyžadující přesnost a zkušenosti. Ze stromů se pak po malých dávkách nechá vytékat pryskyřice, z níž se destilací získává velmi aromatický olej. Nejlepším zdrojem oudu jsou staré, hutné a těžké stromy, které obsahují nejvíce pryskyřice té nejvyšší kvality. Nejlepší oud pak stojí desítky tisíc korun za kilogram.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907