Party na orbitě: Italský astronaut se stal prvním vesmírným dýdžejem

19.08.2019 - Stanislav Mihulka

Tanečníci na Ibize se stali svědky prvního živého DJ setu z oběžné dráhy

<p>DJ AstroLuca hraje na palubě ISS</p>

DJ AstroLuca hraje na palubě ISS


Reklama

Když kanadský astronaut Chris Hadfield svého času pěl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice coververzi „Space Oddity“ Davida Bowieho, stal se okamžitě miláčkem davů. Napodobit se ho nyní pokusil italský astronaut Luca Parmitano, který přehrál set na palubě ISS, a stal se tak, jako DJ AstroLuca, oficiálně prvním vesmírným DJem.

Než 42letý astronaut vyrazil na oběžnou dráhu, dostával lekce od německého dýdžeje Chrise Stritzela, známého pod přezdívkou Le Shuuk. V úterý 13. srpna (2019) DJ AstroLuca zahrál 12minutový set na Mezinárodní vesmírné stanici. Do svého setu zahrnul tracky, jejichž autory byli Sunbeam, Robin Schulz a Vize.

Živý set z oběžné dráhy

Set DJe AstroLucy přenášeli živě na palubu party lodi Norwegian Pearl u pobřeží Ibizy, kde na party BigCityBeats WORLD CLUB DOME Cruise Edition tančily asi tři tisíce lidí. Kromě běžných návštěvníků tam byla celá řada hvězd, včetně sportovců a DJů. Na přenosu spolupracovala Evropská kosmická agentura ESA a zakladatel BigCityBeats Bernd Breiter.

TIP: NASA otevře ISS turistům: Dovolená bude stát 59 milionů dolarů

První živý set z oběžné dráhy je významným milníkem jak pro taneční hudbu, tak i pro vesmírné lety. Parmitano si splnil sen. Je přesvědčený, že výpravy do vesmíru i hudba spojují lidi rozmanitých názorů a jemu se vlastně podařilo obojí. Teď italský astronaut pověsí kariéru DJe na nějaký čas na hřebík a příštích šest měsíců ho na palubě ISS čeká asi tak 250 vědeckých experimentů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907