Pavouci v ohrožení: Na černém trhu se nimi obchoduje ve velkém

Nelegální prodej ohrožených druhů i souvisejících produktů přidělává ochráncům zvířat vrásky již dlouho. A podle nového výzkumu teď mají další důvod ke znepokojení: Na černém trhu se ve velkém obchoduje s pavouky

15.09.2022 - Barbora Jelínková



Autoři studie zveřejněné v časopise Communications Biology analyzovali seznamy pavouků a příbuzných bezobratlých prodávaných online. Ukázalo se přitom, že se nabídka osminohých členovců na černém trhu v uplynulých dvou dekádách rozrostla na víc než 1 200 druhů – a mimo jiné zahrnuje polovinu globální populace tarantulí, z níž se celých 25 % povedlo popsat až po roce 2000.

Příležitost pašovat

„Z pavoukovců se stalo masově obchodované zboží a příslušným orgánům se ho většinou nedaří zachytit,“ varuje bioložka Alice Hughesová, jež se na studii podílela. Dvě třetiny uvedených zvířat přitom pocházejí přímo z divoké přírody, kde tudíž jejich kritické počty dál klesají. Pro pašeráky představují pavouci či štíři ideální kořist, neboť je lze snadno ukrýt v útrobách zavazadel a nezachytí je skenery pro odhalení nelegálně převážených obratlovců. Poptávka po nich navíc rychle roste a v uplynulých letech se zařadili mezi oblíbené domácí mazlíčky, kteří nevyžadují přílišnou péči. 

Hořící knihovna

Biologové nyní upozorňují, že bezobratlí zůstávali dlouho mimo hledáčky ochránců přírody: Ze všech druhů evidovaných Mezinárodní unií pro ochranu přírody, která aktualizuje seznamy živočichů ohrožených vyhynutím, tvoří jen necelé 1 %.

TIP: Drancování přírodního dědictví Maroka: Je libo orlí křídlo, opičí hlavu nebo třeba kabelku z geparda?

Další důvod, proč se na nepříjemnou statistiku více zaměřit, představuje fakt, že se mezi obchodovanými tvory mohou nacházet i zatím vědecky nepopsané druhy. „Ztratit dosud neznámé druhy pavouků je stejné, jako by vám v knihovně shořely svazky, které jste ještě nečetli,“ uzavírá Miriam Fauziaová ze zoologické zahrady v Indianapolis.


Další články v sekci