Vesmírný teleskop zachytil unikátní tranzit hvězdy s diskem přes vzdálenou galaxii

05.06.2017 - Stanislav Mihulka

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil vzácný okamžik: Slunci podobnou hvězdu putující přes vzdálenou galaxii

Hvězda s galaxií -<p>Snímek soustavy HD 107146 s diskem a se vzdálenou galaxií. Zelený kroužek označuje pozici hvězdy</p>
Hvězda s galaxií -

Snímek soustavy HD 107146 s diskem a se vzdálenou galaxií. Zelený kroužek označuje pozici hvězdy


Reklama

Hlavním aktérem této události neboli tranzitu je hvězda HD 107146. Hvězdu obepíná úžasný disk kosmického materiálu, který pozorujeme prakticky přímo seshora. HD 107146 je velmi podobná Slunci a je tím pádem atraktivním cílem pro astronomy. Disk, který u této hvězdy pozorujeme, by totiž mohl být obdobou asteroidů a planetek Sluneční soustavy.

Hvězda s úžasným diskem

Hvězda HD 107146 přechází přes vzdálenou galaxii, které vědci přezdívají „Vermin Galaxy“, což lze přeložit jako „Galaktická chamraď“. Hubble objevil tento neobvyklý páreček v roce 2004 a opět jej pozoroval v roce 2011.

TIP: Soustava teleskopů ALMA pozorovala prstenec ledu v mladém systému

Galaxie se nám úplně ztratí z dohledu kolem roku 2020, ale už teď můžeme zužitkovat její záření. Jak totiž svit galaxie prochází diskem kolem hvězdy HD 107146, mírně se mění parametry jejího záření. Z těchto změn pak můžeme odvozovat vlastnosti materiálu, který tvoří disk v soustavě HD 107146.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA/Hubble & NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907