NASA navázala kontakt s dlouho ztracenou sondou

29.08.2016 - Stanislav Mihulka

Trvalo to téměř dva roky, ale lidem z NASA se podařilo znovu spojit se sondou STEREO-B


Reklama

Americká kosmická agentura NASA před pár dny oznámila, že po necelých dvou letech opět navázala kontakt se sondou STEREO-B (Solar TErrestrial RElations Observatory).

Komunikace se STEREO-B ustala 1. října 2014. Přístroje sondy byly nastaveny tak, že když ke STEREO-B nedorazily instrukce ze Země po dobu 72 hodin, tak se sonda automaticky resetovala. Operátorům sondy se pak ale nepodařilo se STEREO-B znovu navázat spojení.

Teď se to ale povedlo, po intenzivním úsilí a s využitím mezinárodní sítě antén Deep Space Network, kterou provozuje NASA. Odborníci teď hodnotí stav sondy STEREO-B a budou zvažovat, co s ní bude dál.

Observatoře STEREO zkoumají výrony koronální hmoty

Mise STEREO zahrnuje dvojici prakticky stejných kosmických observatoří, jejichž posláním je výzkum Slunce v rámci programu NASA Solar Terrestrial Probes (STP). Studují sluneční jevy, hlavně výrony koronální hmoty (CME).

TIP: Sluneční koróna je větší, než se myslelo. Sahá až 8 milionů kilometrů daleko

Sondy krouží kolem Slunce od roku 2006 na velmi podobné oběžné dráze jako Země. Sonda STEREO-A je o něco napřed a STEREO-B zase obíhá v pořadí za Zemí. Mise STEREO byla původně plánovaná na 3 roky, takže již podstatně „přesluhuje“.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science / NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / STEREO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907