Pelikán Red 33Z se dokázal vrátit z Georgie do Louisiany po 11 letech

17.10.2021 - Barbora Jelínková

Pelikán, kterého záchranáři odvezli z Mexického zálivu kvůli úniku ropy, se sám dokázal vrátit domů – na vzdálenost stovek kilometrů a po dlouhých jedenácti letech


Reklama

Havárie tankeru v dubnu 2010 znamenala pro ekosystém Mexického zálivu zkázu. Ropa unikala z poškozené lodi dlouhých 87 dní a usmrtila desítky tisíc zvířat, zejména ryb a ptáků. Objevily se však i šťastné konce: Ochránci tehdy zvládli ze zasažené lokality přemístit například 582 pelikánů hnědých. Mezi zraněnými opeřenci odvezenými do záchranné stanice ve státě Georgia byl také samec s označením Red 33Z, kterého našli zcela vyčerpaného v polovině června zmíněného roku. V péči veterinářů se ovšem rychle zotavil a již prvního červencového dne mohl znovu zamířit na svobodu. 

Ptačí cestovatelé

Jedinou vzpomínkou na nepříjemný zážitek zůstal pro ptáka kroužek na pravé noze. Když tedy letos koncem dubna nečekaně přistál ve své původní louisianské domovině, dokázali jej místní ochránci identifikovat.

TIP: Vzdušní rekordmani: Kolik kilometrů dokážou stěhovaví ptáci uletět v kuse?

Svým výkonem tak vytrvalý tvor ornitologům opět potvrdil, co již předtím opakovaně zdokumentovali: Stejně jako další druhy mořských ptáků se pelikáni vyznačují mimořádnou schopností orientace na dlouhé vzdálenosti. Jejich hejna se totiž v chladnější části roku přesouvají do teplejších oblastí a na jaře se opět vracejí do hnízdišť vzdálených často i stovky kilometrů. Nicméně fakt, že zvíře našlo cestu zpět s tak velkým časovým odstupem, znamenal pro vědce novinku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907