Vzdušní rekordmani: Kolik kilometrů dokážou stěhovaví ptáci uletět v kuse?

17.01.2021 - Nikol Patíková


Reklama

Novým ptačím rekordmanem se letos stal břehouš rudý, když na své cestě z Aljašky na Nový Zéland pokořil vzdálenost 12 070 km, a to za 11 dní nepřetržitého letu. Zmíněný druh tráví léto v Arktidě, kde hnízdí, páří se a hoduje na měkkýších, korýších i červech, aby si vytvořil zásoby na dlouhou pouť. Poté zamíří na Zéland, stráví tam teplou zimu a v březnu se podél východního pobřeží Asie vrací na sever. Nad nekonečnou hladinou oceánu, kde není pevnina na dohled, se navíc opeřenci zřejmě orientují pomocí jakéhosi vnitřního kompasu reagujícího na magnetické pole Země.

TIP: Které suchozemské zvíře urazí při migraci největší vzdálenost?

Dřívější studie kanadských vědců ukázaly, že cestování na velké vzdálenosti není cizí ani maličkým pěvcům. Drozdi a jiřičky sice váží jen pár desítek gramů, jejich letecké výkony jsou ale ohromující. Za jeden den dokáží urazit až několik set kilometrů.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907