Perský vynález i výsada králů: Jak se zrodila zmrzlina a jak vznikl zmrzlinový kornout

10.10.2021 - Vladimír Kouba


Reklama

Není jasné, kdo a kde vyrobil první zmrzlinu, ale v historii máme zaznamenáno několik zpráv. Podle některých známek se zdá, že pokrmy podobné zmrzlině lidé konzumovali už Persii kolem roku 550 př. n. l. Rovněž máme zprávy o tom, že římský císař Nero nechal shromáždit led z Apeninských hor k výrobě prvního sorbetu smíchaného s medem a vínem. Další historické záznamy pak hovoří o původu zmrzliny v Mongolské říši a jejím rozšíření během mongolské expanze.

TIP: Zmrzlina pro gurmány: Slaninová, cikádová nebo s příchutí humřích rolek

Rozšíření po celé Evropě je někdy přičítáno arabským obchodníkům, ale častěji Marcu Polovi. Zmrzlinu prý milovala Kateřina Medicejská a anglický král Karel I. byl prý „zmrzlým sněhem“, který mu nabídl jeho cukrář, nadšen natolik, že mu nabídl doživotní důchod výměnou za zachování tajemství receptury, aby byla zmrzlina pouze královskou výsadou. Tuto legendu však nepotvrzují žádné spolehlivé historické prameny.

Kornout z nouze

Známý oplatkový kornout údajně vznikl jako východisko z nouze. Prodejci zmrzliny na světové výstavě v St. Louis v roce 1904 prý došly kartonové výlisky, v nichž zmrzlinu podával. Prodejce v sousedním syrském vaflovém stánku, který v horku neměl s prodejem úspěch, údajně nabídl, že vyrobí kornouty srolováním svých vaflí a novinka se rychle ujala.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907