Perský vynález i výsada králů: Jak se zrodila zmrzlina a jak vznikl zmrzlinový kornout

10.10.2021 - Vladimír Kouba


Reklama

Není jasné, kdo a kde vyrobil první zmrzlinu, ale v historii máme zaznamenáno několik zpráv. Podle některých známek se zdá, že pokrmy podobné zmrzlině lidé konzumovali už Persii kolem roku 550 př. n. l. Rovněž máme zprávy o tom, že římský císař Nero nechal shromáždit led z Apeninských hor k výrobě prvního sorbetu smíchaného s medem a vínem. Další historické záznamy pak hovoří o původu zmrzliny v Mongolské říši a jejím rozšíření během mongolské expanze.

TIP: Zmrzlina pro gurmány: Slaninová, cikádová nebo s příchutí humřích rolek

Rozšíření po celé Evropě je někdy přičítáno arabským obchodníkům, ale častěji Marcu Polovi. Zmrzlinu prý milovala Kateřina Medicejská a anglický král Karel I. byl prý „zmrzlým sněhem“, který mu nabídl jeho cukrář, nadšen natolik, že mu nabídl doživotní důchod výměnou za zachování tajemství receptury, aby byla zmrzlina pouze královskou výsadou. Tuto legendu však nepotvrzují žádné spolehlivé historické prameny.

Kornout z nouze

Známý oplatkový kornout údajně vznikl jako východisko z nouze. Prodejci zmrzliny na světové výstavě v St. Louis v roce 1904 prý došly kartonové výlisky, v nichž zmrzlinu podával. Prodejce v sousedním syrském vaflovém stánku, který v horku neměl s prodejem úspěch, údajně nabídl, že vyrobí kornouty srolováním svých vaflí a novinka se rychle ujala.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907