Není jasné, kdo a kde vyrobil první zmrzlinu, ale v historii máme zaznamenáno několik zpráv. Podle některých známek se zdá, že pokrmy podobné zmrzlině lidé konzumovali už Persii kolem roku 550 př. n. l. Rovněž máme zprávy o tom, že římský císař Nero nechal shromáždit led z Apeninských hor k výrobě prvního sorbetu smíchaného s medem a vínem. Další historické záznamy pak hovoří o původu zmrzliny v Mongolské říši a jejím rozšíření během mongolské expanze.
TIP: Zmrzlina pro gurmány: Slaninová, cikádová nebo s příchutí humřích rolek
Rozšíření po celé Evropě je někdy přičítáno arabským obchodníkům, ale častěji Marcu Polovi. Zmrzlinu prý milovala Kateřina Medicejská a anglický král Karel I. byl prý „zmrzlým sněhem“, který mu nabídl jeho cukrář, nadšen natolik, že mu nabídl doživotní důchod výměnou za zachování tajemství receptury, aby byla zmrzlina pouze královskou výsadou. Tuto legendu však nepotvrzují žádné spolehlivé historické prameny.
Známý oplatkový kornout údajně vznikl jako východisko z nouze. Prodejci zmrzliny na světové výstavě v St. Louis v roce 1904 prý došly kartonové výlisky, v nichž zmrzlinu podával. Prodejce v sousedním syrském vaflovém stánku, který v horku neměl s prodejem úspěch, údajně nabídl, že vyrobí kornouty srolováním svých vaflí a novinka se rychle ujala.
Shutterstock
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)