Zařadit do nabídky opravdu netradiční položku se rozhodl majitel jedné cukrárny v Hongkongu. Vyrobil příchuť, která vám sevře hrdlo, vžene slzy do očí a způsobí, že se vaše chuťové pohárky v panice vrhnou do zběsilého tance. Zmrzlina má připomínat slzný plyn
Spalující sluneční paprsky, obloha bez mráčku – ideální chvíle na to zchladit tělo pár kopečky osvěžující zmrzliny. Pokud ovšem zapadnete do jedné nenápadné cukrárny v ulicích Hongkongu a objednáte si zmrzlinu nejnovější příchutě, vaše tělo nejspíš naopak zaplaví ještě větší horkost a tělo bude všemi póry protestovat proti takovému útoku. Tak nějak aspoň popisují okamžiky po pozření několika soust zmrzliny s příchutí pepřového spreje zákazníci, kteří našli odvahu ji vyzkoušet.
Anita Wongová patřila k mnoha tisícům obyvatel Hongkongu, kteří při protivládních protestech na vlastní kůži pocítili, jak tělo reaguje na přímý zásah slzným plynem. Díky této zmrzlině se v duchu ocitla na barikádách znovu: „Opravdu to chutná jako slzný plyn. Máte pocit, že nemůžete dýchat – hodně vás to štípe a dráždí. Nutí vás to okamžitě se napít vody. Hned se mi vybavily nepříjemné vzpomínky. Připomíná mi to, jakou bolest jsem zažívala během protestů.“
Právě tvrdý postup policie proti hongkongským demonstrantům vnukl majiteli cukrárny myšlenku zařadit novou pekelnou příchuť do nabídky. Prodejem chce podpořit hongkongské protestní hnutí, které se kvůli epidemii koronaviru muselo na nějaký čas stáhnout do ústraní.
„Naším cílem bylo vytvořit příchuť, která bude lidem připomínat, že by měli i nadále pokračovat v protestech, a podporovat jejich zapálení pro věc,“ vysvětluje majitel cukrárny svůj záměr.
Zvolit ty správné ingredience, které by vám stejně jako slzný plyn vehnaly slzy do očí, ale zároveň na rozdíl od skutečného pepřového spreje neublížily, dalo majiteli obchůdku zabrat. Zpočátku zmrzlinář koketoval s přísadami jako wasabi a hořčice, nakonec se ale rozhodl vybrat obyčejný černý pepř, který v krku způsobuje podobné pálení jako slzný plyn.
Základem pro neobvyklou chuť jsou kuličky černého pepře, které cukrář nejprve opraží, poté rozdrtí a nakonec zapracuje do zmrzliny italského typu. Je skutečně dost pálivá. „To, o co nám jde nejvíc, je následný efekt, kdy máte pocit silného podráždění v krku. Je to, jako kdybyste vdechli slzný plyn,“ pochvaluje si výsledek majitel cukrárny.
Ochutnat byť jen soustečko téhle zmrzliny vyžaduje odvahu, ale zájem ze strany zákazníků je podle majitele obchodu poměrně velký. V dobrých dnech se jí prodá i okolo 30 kopečků denně.
Právě v asijských zemích se to originálními zmrzlinovými příchutěmi jen hemží. V Japonsku je například běžně k mání zmrzlina, jejíž hlavní složkou je hadí prášek, kaktus, koňské maso nebo žraločí ploutve. V Portoriku si zase někteří fajnšmekři oblíbili sardinkovou zmrzlinu s brandy. Pro šílené chutě ale nemusíme chodit až tak daleko. Třeba v Londýně si můžete pochutnat na zmrzlině Baby Gaga. Ta je vyrobená z mateřského mléka, které výrobcům darovaly kojící maminky.
TIP: Zmrzlina pro gurmány: Slaninová, cikádová nebo s příchutí humřích rolek
Pokud jste si ještě nenechali zajít chuť, neztratili kuráž a experimentování se nebráníte, už víte, kam za objevováním dosud nepoznaných chutí zmrzliny vyrazit. Kopeček ledové pochoutky s příchutí slzného plynu stojí v přepočtu necelých 120 korun. Jestli je na místě popřát dobrou chuť, to už posuďte sami.
Shutterstock
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)