Pětitisícové estonské město Põlva vybuduje nejchytřejší silnici v zemi

05.04.2022 - Martin Reichman

V estonské Põlvě vzniká zajímavý projekt inteligentního dopravního systému. Malebným pětitisícovým městečkem na jihu země povede nejchytřejší silnice v Estonsku.


Reklama

Koncept chytré silnice je dílem estonských startupů Bercman Technologies, zabývajících se technologickými řešeními chytrých měst a startupu Krakul, orientovaného na řešení v oblastech internetu věcí, autonomních dopravních systémů a bezpilotních platforem.

Pilotní projekt, který má odstartovat již v červnu tohoto roku, počítá s vybudováním 2,7 kilometru dlouhého úseku silnice, vybaveného nejrůznějšími senzory rychlosti, skenery poznávacích značek, variabilním dopravním značením a 14 chytrými přechody pro chodce. Cílem projektu je snížení počtu dopravních nehod a úrazů na silnicích. Výsledná data mají následně posloužit rozvoji podobných projektů v dalších částech Estonska.

TIP: Naše domovy se probouzejí: Přichází konečně doba internetu věcí?

Estonsko je zemí moderním technologiím zaslíbenou a Põlvu si projektanti nevybrali náhodou. Městečko na jihu země je baštou malých a středních podniků zaměřených na zemědělství, lesnictví a rybolov. Místní samospráva se ale v posledních letech snaží cíleně lákat firmy a podniky orientované na inovace a moderní technologie.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907