Reklama


Pikantní odhalení: Pohlední samci primátů mají menší varlata

12.04.2019 - Stanislav Mihulka


Reklama

 

Jak praví okřídlené úsloví: „Je lepší být bohatý a zdravý, než chudý a nemocný…“ Bohužel, jak ukazují závěry švýcarských vědců, v běžném životě to takhle funguje málokdy…

Vědci se zaměřili na vztah mezi pohlavními „ozdobami“ samců, kterými lákají své budoucí partnerky a velikost jejich varlat. Výsledky hovoří jasně. U druhů, jejichž samci se honosí nápadnějšími a atraktivnějšími ozdobami, mají tito samci zároveň poněkud scvrklá varlata. A naopak. Badatelé ve svém výzkumu zahrnuli celkem 103 druhů primátů, včetně člověka.

TIP: Nejen genetika: Hladinu testosteronu mužů ovlivňuje prostředí, v němž vyrůstali

Jak je to možné? Vědci jsou přesvědčeni, že když samci určitého druhu získají srdce partnerky svou okouzlující krásou, ať už to jsou protáhlé nosy opic druhu kahau nosatý, nafouklé tváře orangutanů anebo vousy lidských samců, nemusejí již tolik investovat do svých spermií. Ošklivější nebo řekněme méně atraktivní samci primátů se naopak musejí spolehnout na sílu spermií a proto jim evoluce dala do vínku pořádně velká varlata.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907