Písek ze Sahary občas doputuje i do Česka, dokáže ale doletět až do Amazonie

28.04.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Vyprahlá saharská poušť a zelenající se amazonský deštný prales zdánlivě představují zcela nesouvisející světy. Nedávno se však ukázalo, že jsou ve skutečnosti významně propojené: Vzdušné proudy totiž ze Sahary každoročně přenesou desítky milionů tun písku až na americký kontinent

Podle satelitního průzkumu, který v letech 2007–2013 provedla NASA, odvanou větry z rozlehlé pouště každý rok v průměru 182 milionů tun prachu, přičemž asi 28 milionů tun dopadá do Amazonie. Materiál se nakonec usadí na listech stromů, odkud s dešti pronikne až do půdy. Pro tamní flóru je to velmi důležité: Částečky prachu totiž obsahují fosfor, kterého je v oblasti nedostatek a jenž je pro správný vývoj rostlin potřebný. 

Rovněž se ovšem ukázalo, že množství písku mizejícího ze Sahary se každoročně mění, a to velmi podstatně: Například v roce 2011 ho bylo o 86 % méně než roku 2007. Zásadní roli zřejmě hraje objem srážek v oblasti Sahelu – v pásu stepí a savan jižně od Sahary s velmi suchým podnebím.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907