Písek ze Sahary občas doputuje i do Česka, dokáže ale doletět až do Amazonie

28.04.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Vyprahlá saharská poušť a zelenající se amazonský deštný prales zdánlivě představují zcela nesouvisející světy. Nedávno se však ukázalo, že jsou ve skutečnosti významně propojené: Vzdušné proudy totiž ze Sahary každoročně přenesou desítky milionů tun písku až na americký kontinent

Podle satelitního průzkumu, který v letech 2007–2013 provedla NASA, odvanou větry z rozlehlé pouště každý rok v průměru 182 milionů tun prachu, přičemž asi 28 milionů tun dopadá do Amazonie. Materiál se nakonec usadí na listech stromů, odkud s dešti pronikne až do půdy. Pro tamní flóru je to velmi důležité: Částečky prachu totiž obsahují fosfor, kterého je v oblasti nedostatek a jenž je pro správný vývoj rostlin potřebný. 

Rovněž se ovšem ukázalo, že množství písku mizejícího ze Sahary se každoročně mění, a to velmi podstatně: Například v roce 2011 ho bylo o 86 % méně než roku 2007. Zásadní roli zřejmě hraje objem srážek v oblasti Sahelu – v pásu stepí a savan jižně od Sahary s velmi suchým podnebím.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Obrázek zachycuje pohled na planetu Proxima b, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, Sluneční soustavě nejbližší sousední hvězdy. Na obloze, na obrázku nahoře vpravo od Proximy, je patrná rovněž dvojhvězda Alfa Centauri AB

Vesmír
Zajímavosti

„Pekelný mravenec“ Ceratomyrmex ellenbergeri lovící příbuzného švábů Caputoraptor elegans.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907