Plavková revoluce: Za střih odhalující nohy hrozilo návrhářce Kellermanové vězení

15.08.2016 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Plavky dnes patří k neodmyslitelným letním módním doplňkům. Vývoj až k současné podobě elastického úboru však zdaleka neprobíhal hladce. Za šokující se svého času považovalo i odhalené rameno.

TIP: Módní trendy: 100 let pánských plavek ve třech minutách

Na počátku 20. století šokovala vodní balerína Annette Kellermanová veřejnost, když se představila ve zcela nové podobě plavek. Rafinovaný střih totiž odhaloval ramena, krk a co horšího – i nohy. Omráčila tím sice nejednoho muže v publiku, ale za tento počin byla zatčena za veřejné pohoršení. Soud ale nakonec uznal, že v rámci plavání méně látky znamená více a Kellermanová tak inspirovala mnoho dalších žen. Nezadržitelně se šířící trend podpořil mimo jiné i nově vznikající kult módních časopisů na počátku 20. let minulého století. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907