Plody rajčat dokážou varovat mateřskou rostlinu před útokem škůdců

24.07.2021 - Stanislav Mihulka

Věděli jste, že plody rajčat dokážou v případě potřeby komunikovat s mateřskou rostlinou? Když se do rajčat pustí housenky, dozrávající plody varují zbylé části rostliny

<p>Plody rajčat napadené housenkami do svých mateřských rostlin vysílají varovné elektrické signály.</p>

Plody rajčat napadené housenkami do svých mateřských rostlin vysílají varovné elektrické signály.


Reklama

Komunikace mateřské rostliny s plodem bývá velmi jednosměrná – životadárná rostlinná míza proudí směrem z rostliny do plodu a nikoliv nazpátek. Na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že by plody byly schopné nějakým způsobem komunikovat se svou mateřskou rostlinou. Gabriela Niemeyer Reissig z brazilské Federal University of Pelotas a její kolegové ale nedávno zjistili, že to vlastně až tak neplatí. Vědci studovali rostliny rajčat s dozrávajícími plody, které umístili do Faradayovy klece, tedy zařízení, které izoluje před vnějšími elektrickými poli, a pomocí elektrod u nich detailně sledovali elektrické signály.

TIP: Genetická loupež: Hmyzí škůdci ukradli gen rostlinám a zneužívají ho proti nim

Na plody těchto rostlin poté vypustili housenky běžného škůdce, můry černopásky bavlníkové. Pomocí elektrod získali obraz jemných, ale složitě uspořádaných elektrických polí zkoumaných rostlin. Z nich pak díky umělé inteligenci vyčetli, že plody rajčat napadené housenkami do svých mateřských rostlin vysílají elektrické signály, jimiž je varují. Badatelé se teď chystají zkoumat další typy plodin, zda jejich plody komunikují podobným způsobem. Do budoucna by toho bylo možné využít pro zlepšení kvality úrody pěstovaných plodin.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907