Měsíce Pluta pokrývá vodní led: Není ale všude stejný

17.06.2016 - Martin Reichman

Nové snímky pořízené sondou New Horizons potvrzují, že Plutovy měsíce jsou pokryty převážně vodním ledem. Není ale všude stejný


Reklama

Kolem trpasličí planety Pluto obíhá celkem pět měsíců. Největší z nich je Charon, za ním následují Nix a Hydra, Styx a Kerberos. Vědci předpokládají, že všechny Plutovy satelity jsou pozůstatkem dávné vesmírné srážky a všechny by tak měly být „ukovány“ ze stejného materiálu. Data sesbíraná sondou New Horizons to ale potvrzují jen z části.

Nejnovější snímky ukazují, že podobně jako největší Plutův měsíc Charon, i Nix a Hydra jsou poryty převážně vodním ledem. Přestože jsou oba měsíce podobně velké (jejich průměr je 30 km a 70 km), míra jejich odrazivosti se různí. Ledová vrstva na měsíc Nix je podstatně čistší, než je tomu na Hydře. Čím je rozdíl v odrazivosti způsobený vědci zatím netuší.

Ke zbývajícím měsícům Styx a Kerberos nová data o odrazivosti zatím chybějí – předchozí pozorování ovšem ukazují, že i jejich povrch je tvořený převážně vodním a velmi čistým ledem.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JHUAPL/SwRI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907