Měsíce Pluta pokrývá vodní led: Není ale všude stejný

17.06.2016 - Martin Reichman

Nové snímky pořízené sondou New Horizons potvrzují, že Plutovy měsíce jsou pokryty převážně vodním ledem. Není ale všude stejný


Reklama

Kolem trpasličí planety Pluto obíhá celkem pět měsíců. Největší z nich je Charon, za ním následují Nix a Hydra, Styx a Kerberos. Vědci předpokládají, že všechny Plutovy satelity jsou pozůstatkem dávné vesmírné srážky a všechny by tak měly být „ukovány“ ze stejného materiálu. Data sesbíraná sondou New Horizons to ale potvrzují jen z části.

Nejnovější snímky ukazují, že podobně jako největší Plutův měsíc Charon, i Nix a Hydra jsou poryty převážně vodním ledem. Přestože jsou oba měsíce podobně velké (jejich průměr je 30 km a 70 km), míra jejich odrazivosti se různí. Ledová vrstva na měsíc Nix je podstatně čistší, než je tomu na Hydře. Čím je rozdíl v odrazivosti způsobený vědci zatím netuší.

Ke zbývajícím měsícům Styx a Kerberos nová data o odrazivosti zatím chybějí – předchozí pozorování ovšem ukazují, že i jejich povrch je tvořený převážně vodním a velmi čistým ledem.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JHUAPL/SwRI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907