Ptačí chřipka je po krátkém oddechu zpátky v Evropě. A podle odborníků horší než předtím. Šíří se verze viru H5N8
Nová vlna ptačí chřipky v Evropě zabíjí divoce žijící ptáky a rovněž proniká i do zdejších drůbežích farem. Ptačí chřipka se teď opět stala největším strašákem evropských farmářů, kteří se momentálně připravují na vánoční svátky.
Podle odborníků to zatím nevypadá, že by tato verze viru chřipky napadala i lidi. Jde ale virus, který může mutovat a může se tak stát, že se nákaza nevyhne ani lidem.
Tento kmen ptačí chřipky vznikl z mediálně slavné ptačí chřipky H5N1. Ten se objevil v Číně v roce 1996, kde začal vraždit drůbež i lidi, kteří se mu připletli do cesty. Do dnešního dne má virus H5N1 na svém kontě minimálně 452 mrtvých, kteří se vesměs nakazili od nemocné drůbeže.
TIP: Virus zika: Bát by se neměly ženy, ale především muži
Nový virus H5N8 teď zabíjí i volně žijící ptáky, jako jsou labutě, racci, potápky nebo kachny. To předešlý kmen ptačí chřipky v roce 2014 nedělal. Lidé jsou zatím mimo hru, ale Světová zdravotnická organizace WHO je ve střehu.
New Scientist
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)