Počátek teroru: Otevřela se brána koncentračního tábora Dachau

Nebyl největší, nebyl vyhlazovací, přesto se stal nejslavnějším. Vchod koncentračního tábora Dachau se vězňům poprvé otevřel 22. března 1933.

<p>Koncentrační tábor Dachau</p>

Koncentrační tábor Dachau

22 . 3 . 1933

Reklama

Lágr, ležící asi 15 kilometrů od Mnichova, se měl stát „modelem“ pro další obdobná zařízení. Jeho zřízení přitom vyhlásil Heinrich Himmler jen o dva dny dříve, než jeho branou s nechvalně známým nápisem „Arbeit macht frei“ prošli první zadržení, většinou komunisté a sociální demokraté.

Tvrdý režim, stavějící na fyzickém i psychickém týrání vězňů, vypracoval Theodor Eicke, který se stal ještě téhož roku velitelem tábora. Zatímco zpočátku sloužil tento elektrickým plotem a ostnatým drátem ohrazený žalář především k internaci politických vězňů, postupem času přibývaly další skupiny nepohodlných jedinců včetně židů. Ve čtyřicátých letech hrůzy ještě zesílily. Nacističtí lékaři využívali bezbranné vězně ke zrůdným pokusům, které nezřídka končily jejich smrtí. Až 29. dubna 1945 učinil příchod amerických jednotek nelidskému jednání konec.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907