Reklama


Počátek teroru: Otevřela se brána koncentračního tábora Dachau

Nebyl největší, nebyl vyhlazovací, přesto se stal nejslavnějším. Vchod koncentračního tábora Dachau se vězňům poprvé otevřel 22. března 1933.

<p>Koncentrační tábor Dachau</p>

Koncentrační tábor Dachau

22 . 3 . 1933

Reklama

Lágr, ležící asi 15 kilometrů od Mnichova, se měl stát „modelem“ pro další obdobná zařízení. Jeho zřízení přitom vyhlásil Heinrich Himmler jen o dva dny dříve, než jeho branou s nechvalně známým nápisem „Arbeit macht frei“ prošli první zadržení, většinou komunisté a sociální demokraté.

Tvrdý režim, stavějící na fyzickém i psychickém týrání vězňů, vypracoval Theodor Eicke, který se stal ještě téhož roku velitelem tábora. Zatímco zpočátku sloužil tento elektrickým plotem a ostnatým drátem ohrazený žalář především k internaci politických vězňů, postupem času přibývaly další skupiny nepohodlných jedinců včetně židů. Ve čtyřicátých letech hrůzy ještě zesílily. Nacističtí lékaři využívali bezbranné vězně ke zrůdným pokusům, které nezřídka končily jejich smrtí. Až 29. dubna 1945 učinil příchod amerických jednotek nelidskému jednání konec.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Japonská sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu.

Vesmír

Diamantový kopeček

Black Diamond
podnik: Scoopi Café | cena: 18 407 Kč

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, a to aniž by pochutina předtím čekala v mrazáku – na počkání ji tam vyrábějí pomocí tekutého dusíku. Základ delikatesy, jež dostala jméno Black Diamond, tvoří vanilkové lusky dovezené z Madagaskaru. Jedinečnost dál dotváří nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu a hoblinky černých lanýžů z italské oblasti Alba. Kopeček se sype vločkami 23karátového zlata a podává se v ručně vyrobené misce Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. 

Revue

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.

Věda
Historie

B-52 Stratofortress útočí na cíle ve Vietnamu

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907