Tohle jsou oni: Polské úřady zveřejnily tisíce fotografií dozorců z Osvětimi

01.02.2017 - Martin Reichman

Polské úřady se rozhodly, že učiní přítrž množícím se tvrzením, že v koncentračním táboře Osvětim pracovali jako dozorci Poláci


Reklama

Polský ústav paměti národa zveřejnil snímky a podrobnosti o 9 686 dozorcích, kteří za druhé světové války pracovali v nacistickém koncentračním táboře v Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Úřady tak reagují na množící se tvrzení, že mezi dozorci bylo i značné množství Poláků.

Auschwitz byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungující během druhé světové války v okupovaném Polsku. Tábor byl zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Původně byl určen pro Poláky, ale v létě roku 1941 nacisté rozhodli, že právě zde dojde ke konečnému řešení židovské otázky. Ve všech táborech Auschwitz-Birkenau zemřelo nejméně 1,3 miliónu osob - 960 tisíc Židů, 70–75 tisíc Poláků, 21 tisíc Romů, 15 tisíc sovětských válečných zajatců a 10–15 tisíc vězňů jiných národností, mimo jiné i Čechů, Slováků a Němců.

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Instytut Pamięci Narodowej | pamiec.pl

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907