Tohle jsou oni: Polské úřady zveřejnily tisíce fotografií dozorců z Osvětimi

01.02.2017 - Martin Reichman

Polské úřady se rozhodly, že učiní přítrž množícím se tvrzením, že v koncentračním táboře Osvětim pracovali jako dozorci Poláci


Reklama

Polský ústav paměti národa zveřejnil snímky a podrobnosti o 9 686 dozorcích, kteří za druhé světové války pracovali v nacistickém koncentračním táboře v Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Úřady tak reagují na množící se tvrzení, že mezi dozorci bylo i značné množství Poláků.

Auschwitz byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungující během druhé světové války v okupovaném Polsku. Tábor byl zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Původně byl určen pro Poláky, ale v létě roku 1941 nacisté rozhodli, že právě zde dojde ke konečnému řešení židovské otázky. Ve všech táborech Auschwitz-Birkenau zemřelo nejméně 1,3 miliónu osob - 960 tisíc Židů, 70–75 tisíc Poláků, 21 tisíc Romů, 15 tisíc sovětských válečných zajatců a 10–15 tisíc vězňů jiných národností, mimo jiné i Čechů, Slováků a Němců.

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Instytut Pamięci Narodowej | pamiec.pl

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907