Tohle jsou oni: Polské úřady zveřejnily tisíce fotografií dozorců z Osvětimi

01.02.2017 - Martin Reichman

Polské úřady se rozhodly, že učiní přítrž množícím se tvrzením, že v koncentračním táboře Osvětim pracovali jako dozorci Poláci


Reklama

Polský ústav paměti národa zveřejnil snímky a podrobnosti o 9 686 dozorcích, kteří za druhé světové války pracovali v nacistickém koncentračním táboře v Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Úřady tak reagují na množící se tvrzení, že mezi dozorci bylo i značné množství Poláků.

TIP: Příběh rodiny Ovitzů: Přežili Mengeleho kruté experimenty v Osvětimi

Auschwitz byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungující během druhé světové války v okupovaném Polsku. Tábor byl zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Původně byl určen pro Poláky, ale v létě roku 1941 nacisté rozhodli, že právě zde dojde ke konečnému řešení židovské otázky. Ve všech táborech Auschwitz-Birkenau zemřelo nejméně 1,3 miliónu osob - 960 tisíc Židů, 70–75 tisíc Poláků, 21 tisíc Romů, 15 tisíc sovětských válečných zajatců a 10–15 tisíc vězňů jiných národností, mimo jiné i Čechů, Slováků a Němců.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Instytut Pamięci Narodowej | pamiec.pl



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907