Počítače již umí diagnostikovat depresi na základě příspěvků na Facebooku

18.10.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

V současnosti trpí depresemi asi 16 procent dospělých obyvatel Spojených států, tedy asi 16 milionů lidí. Jen méně než polovina z nich ale dostává potřebnou léčbu. O většině z nich totiž lékaři vůbec nevědí.

Co kdyby ale automatický algoritmus skenoval příspěvky lidí na sociálních sítích a pátral tam po stopách deprese? Takový systém by mohl objevit depresivní pacienty podstatně dříve, než stávající americké zdravotnictví.

TIP: Amazonský psychedelický koktejl pomáhá v léčbě extrémních depresí

Američtí vědci právě na takovém algoritmu intenzivně pracují. Jeho současnou verzi vytvořili díky rozsáhlé analýze celkem 524 292 příspěvků na Facebooku. Část těchto příspěvků přitom pochází od lidí, u nichž byla později diagnostikována deprese.

Vědci v těchto příspěvcích vytipovali 200 témat se slovy a frázemi, které prozrazují, že jejich autor se slušnou pravděpodobností trpí depresemi. První experimenty ukazují, že tímto způsobem je možné předpovědět rozvoj depresí až tři měsíce před oficiální diagnózou nemoci.

  • Zdroj textu:

    University of Pennsylvania, PNAS

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907