Počítačový hacker se na Floridě pokusil otrávit pitnou vodu

09.02.2021 - Martin Reichman

Doposud neznámý pachatel se v pátek 5. února pokusil otrávit pitvou vodu ve floridském Oldsmaru


Reklama

Neznámý útočník získal v pátek 5. února vzdálený přístup k systému úpravy vody v patnáctitisícovém floridském městě Oldsmar a zvýšil hladinu hydroxidu sodného v pitné vodě více než stokrát. Tato chemická látka (louh) se v malém množství používá k řízení kyselosti vody, při požití ve vyšší koncentraci by ale mohla způsobit vážné popáleniny. V běžném provozu je hydroxid sodný používán při úpravě vody v koncentraci 100 dílů na milion, během útoku byla tato koncentrace zvýšena na 11 100 dílů na milion.

Přestože se samotný útok zdařil, k ohrožení obyvatel Oldsmaru podle policie nedošlo. Zvýšení hladiny hydroxidu sodného si všiml pracovník úpravny vody a koncentraci neprodleně upravil. Podle šerifa Boba Gualtieriho by ani případná nepozornost zaměstnance úpravny vody nevedla k otravě obyvatel města. Kvalita vody je podle něj sledována i na dalších úrovních.

TIP: Pacientka v kritickém stavu se stala první přímou obětí hackerského útoku

Útok vyšetřují místní orgány a také FBI. Zatím není zřejmé, zda šlo o hackerský útok, nebo zneužití přístupu. Vzdálený přístup k systému totiž využívají i pracovníci úpravny vody. Vyšetřovatelé zatím nepotvrdili ani to, zda šlo o útok z území Spojených států, nebo zda mohlo jít o útok ze zahraničí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Digital Trends

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock (autor: Yuri Samsonov)




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907