Počítačový hacker se na Floridě pokusil otrávit pitnou vodu

09.02.2021 - Martin Reichman

Doposud neznámý pachatel se v pátek 5. února pokusil otrávit pitvou vodu ve floridském Oldsmaru


Reklama

Neznámý útočník získal v pátek 5. února vzdálený přístup k systému úpravy vody v patnáctitisícovém floridském městě Oldsmar a zvýšil hladinu hydroxidu sodného v pitné vodě více než stokrát. Tato chemická látka (louh) se v malém množství používá k řízení kyselosti vody, při požití ve vyšší koncentraci by ale mohla způsobit vážné popáleniny. V běžném provozu je hydroxid sodný používán při úpravě vody v koncentraci 100 dílů na milion, během útoku byla tato koncentrace zvýšena na 11 100 dílů na milion.

Přestože se samotný útok zdařil, k ohrožení obyvatel Oldsmaru podle policie nedošlo. Zvýšení hladiny hydroxidu sodného si všiml pracovník úpravny vody a koncentraci neprodleně upravil. Podle šerifa Boba Gualtieriho by ani případná nepozornost zaměstnance úpravny vody nevedla k otravě obyvatel města. Kvalita vody je podle něj sledována i na dalších úrovních.

TIP: Pacientka v kritickém stavu se stala první přímou obětí hackerského útoku

Útok vyšetřují místní orgány a také FBI. Zatím není zřejmé, zda šlo o hackerský útok, nebo zneužití přístupu. Vzdálený přístup k systému totiž využívají i pracovníci úpravny vody. Vyšetřovatelé zatím nepotvrdili ani to, zda šlo o útok z území Spojených států, nebo zda mohlo jít o útok ze zahraničí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Digital Trends

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock (autor: Yuri Samsonov)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907