Počítačový hacker se na Floridě pokusil otrávit pitnou vodu

Doposud neznámý pachatel se v pátek 5. února pokusil otrávit pitvou vodu ve floridském Oldsmaru

09.02.2021 - Martin ReichmanNeznámý útočník získal v pátek 5. února vzdálený přístup k systému úpravy vody v patnáctitisícovém floridském městě Oldsmar a zvýšil hladinu hydroxidu sodného v pitné vodě více než stokrát. Tato chemická látka (louh) se v malém množství používá k řízení kyselosti vody, při požití ve vyšší koncentraci by ale mohla způsobit vážné popáleniny. V běžném provozu je hydroxid sodný používán při úpravě vody v koncentraci 100 dílů na milion, během útoku byla tato koncentrace zvýšena na 11 100 dílů na milion.

Přestože se samotný útok zdařil, k ohrožení obyvatel Oldsmaru podle policie nedošlo. Zvýšení hladiny hydroxidu sodného si všiml pracovník úpravny vody a koncentraci neprodleně upravil. Podle šerifa Boba Gualtieriho by ani případná nepozornost zaměstnance úpravny vody nevedla k otravě obyvatel města. Kvalita vody je podle něj sledována i na dalších úrovních.

TIP: Pacientka v kritickém stavu se stala první přímou obětí hackerského útoku

Útok vyšetřují místní orgány a také FBI. Zatím není zřejmé, zda šlo o hackerský útok, nebo zneužití přístupu. Vzdálený přístup k systému totiž využívají i pracovníci úpravny vody. Vyšetřovatelé zatím nepotvrdili ani to, zda šlo o útok z území Spojených států, nebo zda mohlo jít o útok ze zahraničí. 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock (autor: Yuri Samsonov)


Další články v sekci