Pacientka v kritickém stavu se stala první přímou obětí hackerského útoku

25.09.2020 - Stanislav Mihulka

Další z řady útoků ransomwaru na nemocnice si tentokrát vybral daň v podobě lidského života


Reklama

Nedávno došlo k hackerskému vyděračskému útoku na univerzitní nemocnici v německém Düsseldorfu. Útok vyřadil počítačové systémy a tentokrát měl i fatální následky. Do nemocnice měla být totiž převezena pacientka v kritickém stavu, jejíž život závisel na přístrojích. Další nemocnice s potřebným vybavením byla příliš daleko, takže lékaři museli pacientku nouzově přepravit do nemocnice v blízkém Wuppertalu, kde záhy zemřela.

Německé úřady zahájily vyšetřování kvůli zabití z nedbalosti. To znamená, že pokud bude dopaden hacker spojený s tímto případem, bude ze zabití pacientky obviněn. Pokud se vše potvrdí, podle všeho půjde o první známý případ zabití přímo spojený s hackerským útokem. Zřejmě šlo o útok kriminálního rázu, jehož účelem bylo získání peněz.

Zkušenosti s vyděračským softwarem mají nemocnice z celého světa a podobné případy známe i z Česka – terčem útoků se zde staly nemocnice v Benešově a letos na jaře i Fakultní nemocnice v Brně. Tentokrát ale došlo k nejhoršímu.

TIP: Varování: Kyberútoky na automobilový provoz by mohly vést k masakru

Je smutnou ironií, že nemocnice Düsseldorf University Hospital zřejmě nebyla primárním cílem útoku. Hackeři s ransomwarem vydírali univerzitu Heinrich Heine University Düsseldorf, která je s nemocnicí spojená, ale sídlí jinde ve městě. Policisté kontaktovali hackery a sdělili jim, že ohrozili pacienty v nemocnici. Hackeři jim sice následně předali kódy pro opětovné spuštění počítačů nemocnice, pro zmíněnou pacientku už ale bylo pozdě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907