Pacientka v kritickém stavu se stala první přímou obětí hackerského útoku

25.09.2020 - Stanislav Mihulka

Další z řady útoků ransomwaru na nemocnice si tentokrát vybral daň v podobě lidského života


Reklama

Nedávno došlo k hackerskému vyděračskému útoku na univerzitní nemocnici v německém Düsseldorfu. Útok vyřadil počítačové systémy a tentokrát měl i fatální následky. Do nemocnice měla být totiž převezena pacientka v kritickém stavu, jejíž život závisel na přístrojích. Další nemocnice s potřebným vybavením byla příliš daleko, takže lékaři museli pacientku nouzově přepravit do nemocnice v blízkém Wuppertalu, kde záhy zemřela.

Německé úřady zahájily vyšetřování kvůli zabití z nedbalosti. To znamená, že pokud bude dopaden hacker spojený s tímto případem, bude ze zabití pacientky obviněn. Pokud se vše potvrdí, podle všeho půjde o první známý případ zabití přímo spojený s hackerským útokem. Zřejmě šlo o útok kriminálního rázu, jehož účelem bylo získání peněz.

Zkušenosti s vyděračským softwarem mají nemocnice z celého světa a podobné případy známe i z Česka – terčem útoků se zde staly nemocnice v Benešově a letos na jaře i Fakultní nemocnice v Brně. Tentokrát ale došlo k nejhoršímu.

TIP: Varování: Kyberútoky na automobilový provoz by mohly vést k masakru

Je smutnou ironií, že nemocnice Düsseldorf University Hospital zřejmě nebyla primárním cílem útoku. Hackeři s ransomwarem vydírali univerzitu Heinrich Heine University Düsseldorf, která je s nemocnicí spojená, ale sídlí jinde ve městě. Policisté kontaktovali hackery a sdělili jim, že ohrozili pacienty v nemocnici. Hackeři jim sice následně předali kódy pro opětovné spuštění počítačů nemocnice, pro zmíněnou pacientku už ale bylo pozdě.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Camilo Jimenez

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907