Pocta králi džungle: Co možná nevíte o tygrech indických

29.08.2022 - Vladimír Čech ml.

Do Indie za tygry se vracím každoročně už od roku 2013. Spatřit a fotografovat největší kočkovitou šelmu je i přes početnější setkání stále úžasný zážitek a věřím, že záběry na těchto stránkách jsou v prvé řadě poctou krásy a síly tohoto nádherného zvířete

<p>Takhle nějak probíhá tygří komunikace na dálku. Tygr právě „čte“ značku na stromě, aby na ni vzápětí stejným způsobem odpověděl.<em> (foto: © Vladimír Čech ml.)</em></p>

Takhle nějak probíhá tygří komunikace na dálku. Tygr právě „čte“ značku na stromě, aby na ni vzápětí stejným způsobem odpověděl. (foto: © Vladimír Čech ml.)


Reklama

Tygr indický (Panthera tigris tigris) je dnes nejrozšířenějším podruhem tygra na naší planetě, ovšem populace kolem dvou a půl tisícovek kusů nedává moc důvodů k radosti. Navzdory překvapivě optimistickým výsledkům posledních sčítání tygrů se rozhodně nedá říct, že je budoucí existence šelmy zachráněna

Tygři žijí samotářsky, mláďata se proto musí po dosažení druhého roku života osamostatnit a hledat si vlastní teritorium. Nejsilnější samici z vrhu je většinou dovoleno zůstat a dělit se o území se svou matkou. Samci si však musí hledat vlastní prostor a na omezeném území parků tak často dochází ke střetům. Proto například Národní park Ranthambore úzce spolupracuje s nedalekou rezervací Sariska, kam poslední roky přesunuli několik takových jedinců a spolupracují na obnově tamní populace.

Park, kde to tygrům sluší

Ranthambhore, bývalý lovecký revír maharádži z Džajpuru je místem, které po mnoho let píše příběhy jak vystřižené z dobrodružných románů. Přírodní rezervaci zdobí skalnaté vrcholky, nádherná jezera, neproniknutelná džungle nebo starobylá pevnost, která dala parku jméno. Toto místo přesahuje lidskou představivost, nedokážu jej popsat jednoduchými slovy tak, jak by si zasloužilo. Tygr je tady pánem a člověk stále pouhý host. A právě sem za tygry jezdím.

Národní park Ranthambhore je jedním z největších v Indii, nachází se v srdci indického státu Radžastán a je domovem necelých sedmi desítek bengálských tygrů. (foto: © Vladimír Čech ml.)

Ne nadarmo je tato rezervace jednou z vůbec nejnavštěvovanějších za poslední léta, tygrům to tady prostě „sluší“. Žijí své životy naplno a od října do konce června vás do nich nechají částečně nahlédnout. Pohybovat se je možné pouze v části vyhrazené turistům a pokud máte štěstí a dostatek času, tak se střetáváte s tygry, kteří zde mají svá teritoria. Pootevřeným okénkem do tygřího světa můžete vidět úplné telenovely – rodina, láska, mateřství, agrese a násilí, souboj nebo dokonce smrt. Nechybí nic.

Co o tygrech možná nevíte

  • Tygří řev je slyšet až tři kilometry daleko.
  • Tygři jsou společně s jaguáry jedinými z velkých koček, které milují vodu a dokážou v ní strávit dlouhé hodiny.
  • Čelisti tygra dokážou „pracovat“ pouze v jednom směru (nahoru-dolů) a fungují jako masivní nůžky. Při žvýkání používají tygři vždy jen jednu stranu.
  • Tygří pruhy nejsou pouze zbarvením na srsti. Tygr je má „vytetovány“ přímo na kůži. Stejně jako otisky prstů u lidí se kresba každého tygra liší. 
  • Tygři mají šestkrát lepší zrak než lidé.
  • Flémování je zvláštní chování, při němž tygři otevřou tlamu a zachytávají různé pachy přes tzv. Jacobsonův orgán, který je umístěný na horním patře. Flémování obvykle slouží k identifikaci dalších tygřích jedinců a k rozpoznávání říje u samic.
  • Tygří špičáky dosahují délky až 7,6 cm a pro každého jedince jsou tyto zuby nepostradatelné. Když o ně kvůli jejich poškození nebo stáří přijde, prakticky není schopen usmrtit a sežrat svoji kořist.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907