Pod hladinu Bajkalu byl spuštěn neutrinový teleskop: Má pomoci odkrýt záhady vesmíru

17.03.2021 - Stanislav Mihulka

Vědci spustili do vod sibiřského jezera Bajkal jeden z největších podvodních teleskopů. Má sloužit k zachycení elementárních částic neutrin a pomoci odhalit tajemství vzniku galaxií a vesmíru

<p><strong>Výstavba teleskopu na Bajkalu. Teleskop Baikal Gigaton Volume Detector bude pozorovat neutrina přilétající z vesmíru.</strong> <em>(zdroj: Bajkal-GVD)</em></p>

Výstavba teleskopu na Bajkalu. Teleskop Baikal Gigaton Volume Detector bude pozorovat neutrina přilétající z vesmíru. (zdroj: Bajkal-GVD)


Reklama

Teleskopy, které pátrají po tajemstvích vesmíru, mohou být pozemní, mohou pracovat ve vesmírném prostoru a také mohou být podvodní. Například pod hladinou ruského jezera Bajkal pracuje už od roku 2003 neutrinový teleskop Baikal Deep Underwater Neutrino Telescope (BDUNT). Dočkal se několika vylepšení a od roku 2015 byl přestavován na větší a pokročilejší teleskop Baikal Gigaton Volume Detector (Baikal-GVD).

V sobotu 13. března ruští astronomové tento pokročilý neutrinový teleskop konečně spustili. Nachází se asi 4 kilometry od pobřeží, v hloubce 750 až 1 300 metrů. Teleskop tvoří ponořené provazce, na nichž jsou jako veliké korálky navlečeny detektory neutrin ze skla a nerezové oceli. Úkolem teleskopu Bajkal-GVD bude zaznamenávat proudy neutrin, které se na Zemi dostávají z vesmíru, z rodících se nebo umírajících galaxií a z různých hvězdných objektů.

Teleskop v jezeře

V současné době má teleskop Baikal-GVD své detektory zhruba v objemu poloviny kilometru krychlového. Během pár let by prý teleskop měl být rozšířen a bude zabírat zhruba kilometr krychlový. Podle ruských astronomů je jezero Bajkal pro umístění neutrinového teleskopu jedno z nejvhodnějších na světě.

TIP: Na dně Středozemního moře roste nový neutrinový teleskop

Důležitá je v tomto případě velká hloubka jezera Bajkal. Významnou roli hraje i jeho velmi průhledná voda, stejně jako to, že hladina Bajkalu bývá dva až dva a půl měsíce zamrzlá. Teleskop Baikal-GVD se stal největším neutrinovým teleskopem na severní polokouli. Největším neutrinovým teleskopem světa ovšem zůstává IceCube Neutrino Observatory, umístěný přímo na jižním pólu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: Bajkal-GVD

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907