Pod rouškou Krista: Restaurátoři objevili v soše 240 let starý vzkaz

13.01.2018 - Vilém Koubek

Pozadí sochy Ježíše Krista ukrývalo schránku se zprávou starou 240 let. Tehdejší kaplan v ní popsal radosti i strasti své doby


Reklama

Sochu nazvanou Cristo del Miserere odvezli z kostela ve španělském městě Sotillo de la Ribera kvůli restauraci. Jakmile však pracovníci sundali Kristovi část prasklé bederní roušky, objevili v jeho pozadí tajnou schránku, jež ukrývala dopis z roku 1777: Napsal jej kaplan Joaquín Mínguez, který v „časové kapsli“ zanechal svědectví o své době.

TIP: Poselství příštím generacím: Stavbaři objevili schránku pro rok 2957

Za jeho života řádily v okolí tyfus a malárie, hlavní plodiny představovaly pšenice, žito, ječmen či oves a značné oblibě se vedle karet těšily také míčové hry. Kněz si pochvaloval i sklizeň vína, jež se toho roku údajně velmi vydařila. Originál zprávy byl poté odeslán španělskému arcibiskupovi a kopie se vrátila do útrob sochy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907