Pod zmrzlou půdou číhá časovaná bomba: Oteplování odkrývá jedovatou rtuť

08.02.2018 - Stanislav Mihulka

V chladných krajích zamrzlo do půdy množství rtuti. Co se stane, až půda roztaje?

Permafrost -<p>Roztávající permafrost na břehu aljašské řeky Sagavanirktok</p>
Permafrost -

Roztávající permafrost na břehu aljašské řeky Sagavanirktok


Reklama

Trvale zmrzlá půda, čili permafrost, pokrývá podstatnou část zemského povrchu. Na severní polokouli se rozkládá na zhruba jedné čtvrtině souše, o celkové rozloze 22,79 milionů kilometrů čtverečních.

Během historie se v permafrostu ukládaly látky z atmosféry, jako je oxid uhličitý, ale také třeba rtuť. Vědci nedávno přišli na to, že trvale zmrzlá půda obsahuje ohromné množství rtuti. V zamrzlé půdě není rtuť nijak zvlášť nebezpečná, permafrost ale postupně roztává a rtuť se dostává do okolního prostředí.

TIP: Nečekaný dopad: Globální oteplování zvyšuje radioaktivitu polárního oceánu

Pokud jsou odhady vědců správné, v zmrzlé půdě se skrývá tolik rtuti, že její množství dvojnásobně předčí rtuť všech zbývajících půd na Zemi, oceánů i atmosféry. Jinými slovy, rtuti je ve zmrzlé půdě skutečně hodně, a protože je jedovatá, mohla by v budoucnu představovat vážný problém.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Geophysical Research Letters

  • Zdroj fotografií: National Snow & Ice Data Center / CIRES



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907